Bez glutenu i laktozy – moda czy realna potrzeba?


Bez glutenu i laktozy – moda czy realna potrzeba?

Coraz więcej osób dowiaduje się o alergiach pokarmowych, na które cierpią, a co za tym idzie – jest zmuszonych wyeliminować ze swojej diety określone grupy składników. Choć nie jest to łatwe zadanie, na szczęście firmy wytwarzające produkty spożywcze, a także lokale gastronomiczne wychodzą im naprzeciw, oferując dania odpowiednie dla alergików. Jakie alergie pokarmowe występują najczęściej? Czy dostępność potraw niezawierających glutenu lub laktozy to tylko chwilowa moda, czy może realna potrzeba?

 Jeszcze kilka lat temu większość z nas nie znała słowa „gluten”, a diety eliminacyjne wydawały nam się zwykłą fanaberią. Dzisiaj restauracje i sklepy spożywcze prześcigają się we wprowadzaniu do swoich ofert produktów niezawierających określonych składników. Wiele osób mogłoby pomyśleć, że jest to wynik głupiej mody, zwłaszcza, że niejeden amator bezglutenowych przysmaków rzeczywiście zmienił swój jadłospis bez wyraźnego powodu, pod wpływem sugestywnego artykułu w kolorowym czasopiśmie. Tymczasem produkty, które dla przeciętnej, zdrowej osoby są kompletnie nieszkodliwe, a nawet dobroczynnie działają na jej samopoczucie, dla alergika stają się przyczyną poważnych dolegliwości.

Nietrudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi doświadcza problemów zdrowotnych, do których należą również alergie pokarmowe. Warto zaznaczyć, iż są one uwarunkowane genetycznie i najczęściej są przekazywane w rodzinie. Oprócz tego na rozwój tego typu chorób wpływa także zanieczyszczenie środowiska. Upraszczając, alergia pojawia się wtedy, gdy nasz układ odpornościowy mylnie klasyfikuje dany produkt jako zagrożenie dla naszego organizmu. Przy każdym kontakcie (w przypadku alergii pokarmowych jest to spożycie określonego alergenu) pojawiają się przykre objawy, takie jak wysypka, wodnisty katar, łzawienie oczu, wzdęcia, biegunka, duszności, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Innymi, częstymi dolegliwościami związanymi z alergiami pokarmowymi są: alergiczne zapalenie jamy ustnej, nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej, refluks przełykowy, ostra alergiczna reakcja błony śluzowej żołądka (czyli bóle w nadbrzuszu i wymioty bezpośrednio po spożyciu pokarmu), ostre i przewlekłe zaburzenia jelitowe, biegunki, zmiany skórne, takie jak grudki obrzękowe, rumienie, bąble pokrzywkowe oraz atopowe zapalenie skóry, migreny, przewlekłe zmęczenie, obrzęki stawów, dłoni i stóp, zaburzenia snu, alergiczny nieżyt nosa czy astma. Jak widać, nietolerancje pokarmowe nie są więc błahym problemem i pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Jakie alergie występują najczęściej?

Jajka

Białko jaja kurzego w rzeczywistości zawiera ponad dwadzieścia różnych białek, z których część bardzo często uczula. Alergia na jajka jest wyjątkowo uciążliwa, ponieważ jest to składnik wielu innych popularnych produktów spożywczych: ciast, makaronów, zup, pierogów, sosów, majonezu, a nawet niektórych leków. W dodatku w niektórych przypadkach alergia jest tak silna, że chory doświadcza objawów nawet po wejściu do kuchni, w której przyrządzany jest alergen. Niestety, obróbka termiczna nie pozbawia jajek uczulających właściwości. W niektórych przypadkach można włączyć do diety jaja przepiórcze, jednak nie zawsze reakcja organizmu na nie jest pozytywna.

Orzechy

Właściwości uczulające mają wszystkie orzechy, jednak najczęściej spotykana jest alergia na orzechy ziemne, czyli arachidowe. Nietolerancja najczęściej towarzyszy alergikowi przez całe życie, a pierwsze objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Niestety, jest to jedno z najpoważniejszych uczuleń, często prowadzące do wstrząsu anafilaktycznego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. W dodatku większość produktów spożywczych może zawierać ich niewielkie ilości. Alergeny orzechów czasami ulegają zniszczeniu podczas gotowania, jednak należy bardzo uważać na prażenie, które może jedynie zwiększyć liczbę składników uczulających.

alergie pokarmowe - Bubbles Bar blog

Białka mleka krowiego

Jest to najczęściej występująca alergia pokarmowa w naszym kraju, pojawiająca się najczęściej u małych dzieci, w wielu przypadkach ustępująca wraz z wiekiem. Często mylona bywa z nietolerancją laktozy, która jest cukrem obecnym w mleku. Alergeny mogą występować nie tylko w samym mleku, ale również w zawierających go produktach, takich jak lody, zupy w proszku, majonez czy słodycze. Osoby chore zmuszone są do poszukiwania innych źródeł wapnia, który można znaleźć m.in. w mięsie.

Gluten

Objawy alergii pojawiają się w ciągu od kilku minut do godziny od spożycia produktów zawierających gluten. U dzieci najczęściej jest to atopowe zapalenie skóry, zaś w dorosłych – biegunka, wymioty, wodnisty katar, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, a także wstrząs anafilaktyczny. Na szczęście wiele osób „wyrasta” z uczulenia na gluten, w przeciwieństwie do często mylonej z nim celiakii. Osoby cierpiące na tę alergię muszą unikać produktów zawierających jęczmień, pszenicę, żyto i owies, a często także przetworów rybnych, paczkowanych mięs, lodów, keczupów, majonezów, niektórych przypraw czy suszonych owoców.