Bubbles na Placu Piłsudskiego – atrakcje
Warszawa jest prawdziwym rajem dla wszystkich miłośników dobrej kuchni – gastronomia stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie, a mieszkańcy i turyści mogą wręcz przebierać w świetnych restauracjach. Jednak przyjeżdżając do stolicy, warto również zwiedzić kilka słynnych zabytków. Jak pogodzić te dwa cele? Najlepiej odwiedzić lokal, który mieści się w pobliżu istotnych atrakcji! Znakomitym wyborem będzie bar Bubbles, który mieści się na Placu Piłsudskiego. Co możemy zwiedzić przy okazji wizyty w restauracji?
Przyjeżdżając do Warszawy, większość z nas pragnie wykorzystać ten czas w stu procentach. Mając do dyspozycji kilka dni w tym wyjątkowym mieście, zwykle próbujemy podzielić je między doświadczenia kulturalne, zwiedzanie istotnych punktów, rozrywkę oraz wizyty w lokalach gastronomicznych. Nie da się ukryć, że stolica jest bogata we wszystkie te atrakcje. Jeśli dobrze zaplanujemy swój pobyt, jesteśmy w stanie doświadczyć wszystkich wymienionych przyjemności. Wystarczy wybierać obiekty mieszczące się w niewielkiej odległości od siebie nawzajem. Na szczęście bar Bubbles znajduje się w doskonałej lokalizacji, która obfituje w tego rodzaju wyjątkowe oraz warte uwagi miejsca. Co warto zobaczyć przy okazji posiłku w towarzystwie „bąbelków”?
Plac marszałka Józefa Piłsudskiego
Bubbles znajduje się właśnie na placu Piłsudskiego, w związku z czym nie warto planować posiłku w tej restauracji bez choćby krótkiego odwiedzenia tego ważnego punktu na mapie Warszawy. Plac Piłsudskiego znajduje się w śródmieściu i jest położony między Ogrodem Saskim a ulicami Moliera, Królewską, Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz Ossolińskich. Jest to jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w mieście stołecznym. Jak nietrudno się domyślić, jego patronem jest Józef Piłsudski, czyli działacz niepodległościowy, pełniący niegdyś obowiązki naczelnika naszego państwa, naczelnego wodza armii, a także marszałka Polski.
Ogród Saski
Tuż obok placu możemy znaleźć jeden z najstarszych parków w całym kraju. Jego największą atrakcją (poza wszechobecną zielenią) jest piękna Fontanna Wielka Marconiego. Oprócz niej w ogrodzie możemy podziwiać również 21 barokowych rzeźb muz i cnót autorstwa Jana Jerzego Plerscha, zegar słoneczny, wodozbiór w kształcie rotundy, Pałac Błękitny, pomnik Marii Konopnickiej, oranżerię, Pałac Saski, Żelazną Bramę oraz Gród Nieznanego Żołnierza.
Grób Nieznanego Żołnierza
Symboliczny grób ma za zadanie upamiętniać bezimienne osoby, które poległy w walce o niepodległość. Przy pomniku płonie wieczny znicz, a także pełni służbę warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Co ciekawe, Grób Nieznanego Żołnierza znajdował się w centralnej części Pałacu Saskiego, który został zburzony w trakcie Powstania Warszawskiego. Symboliczny pomnik przetrwał, ponieważ Niemiec, który dostał rozkaz wysadzenia tego miejsca, nie wykonał go z uwagi na swoje przywiązanie do tradycji.
Pałac Prezydencki w Warszawie
Zabytkowy budek mieści się przy ulicy Krakowskie Przedmieście, 350 m od baru Bubbles. Zabytek jest największym pałacem w całej stolicy i składa się z czterokondygnacyjnego korpusu głównego oraz dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych. Pałac Prezydencki stanowi oficjalną siedzibę kolejnych głów naszego państwa. To również tam w 1989 roku toczyły się słynne obrady „Okrągłego Stołu”, które zapoczątkowały demokratyczne przemiany ustrojowe nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Wschodniej i Środkowej. Obecnie Pałac jest dostępny dla zwiedzających (oglądanie budynku odbywa się z przewodnikiem i następuje po wcześniejszym umówieniu).
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie
Pomnik przedstawia księcia Józefa Poniatowskiego siedzącego na koniu oraz dzierżącego miecz i znajduje się przed Pałacem Prezydenckim. Autorem rzeźby jest Bertel Thorvaldsen, który podczas tworzenia swojego dzieła postanowił wzorować się na pomniku Marka Aureliusza na Kapitolu w Rzymie. Oryginalny pomnik księcia Poniatowskiego został wysadzony podczas Powstania Warszawskiego, zaś jego nowa wersja została podarowana Polsce przez Królestwo Danii.
Teatr Narodowy
Najstarszy istniejący obecnie teatr w całej Polsce został założony ponad 250 lat temu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W jego aktualnym repertuarze znajdują się m.in. takie spektakle jak „Burza” Williama Szekspira, „Ślub”, „Ułani”, „Opowieść zimowa” (również autorstwa Szekspira), „Idiota” Fiodora Dostojewskiego, „Madame de Sade”, „Dziady” Adama Mickiewicza, „Kordian” Juliusza Słowackiego, „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena, „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, „Kotka na gorącyjm blaszanym dachu” czy „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry.
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej
Pomnik znajduje się na placu Piłsudskiego i stanowi hołd dla 96 ofiar katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku z 2010 roku. Monument został zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Jerzego Kalinę, a jego forma (nawiązująca do trapu samolotu, samolotowego statecznika oraz katafalku) została wybrana podczas konkursu. Na pomniku zostały wypisane nazwiska wszystkich osób, które zginęły w katastrofie.