Cateringi dietetyczne – czy warto? Na co zwrócić uwagę?


Cateringi dietetyczne – czy warto? Na co zwrócić uwagę?

Od kilku lat panuje moda na cateringi dietetyczne i nic nie wskazuje na to, by miała prędko się skończyć. Trudno się temu dziwić: dieta pudełkowa to ogromna wygoda, oszczędność czasu, pewność, że jemy to, co nam służy, a jeśli dobrze trafimy – również znakomity smak. Wszystko to znajduje się w naszym zasięgu, o ile dobrze wybierzemy firmę, z której usług skorzystamy. Jak to zrobić, by nie żałować swojej decyzji? Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Chęć zmiany swojego trybu życia na zdrowszy to pierwszy krok do sukcesu. Drugim jest realizacja tych założeń. Niestety, nie każdy z nas ma czas na przygotowywanie kilku zbilansowanych posiłków dziennie. Inni nie mają do tego talentu, a każda wizyta w kuchni w ich przypadku kończy się fiaskiem. Naprzeciw potrzebom takich osób wychodzą firmy oferujące tzw. diety pudełkowe, czyli całodzienny zestaw posiłków dostarczany wprost pod nasze drzwi. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Cateringi dietetyczne – wady i zalety

Koszt diety pudełkowej waha się w granicach 30-80 zł za dzień. Większość cateringów plasuje się gdzieś pośrodku tego przedziału. Na cenę składa się wiele czynników, m.in. jakość produktów, kaloryczność wybranej diety oraz odległość, jaką musi pokonać dostawca, by dostarczyć nam zamówienie. Warto zaznaczyć, że decyzja o korzystaniu z codziennych dostaw jedzenia nie opiera się na argumentach ekonomicznych – oszczędna osoba z pewnością byłaby w stanie przygotować posiłki na cały dzień znacznie taniej. Jednak catering dietetyczny to ogromna wygoda i ułatwienie codziennego życia. Nie musimy chodzić na zakupy (i przy okazji narażać się na pokusy w postaci słodyczy i niezdrowych przekąsek dostępnych w każdym sklepie) i poświęcać czasu oraz energii na planowanie i przyrządzanie posiłków. Krótko mówiąc: ktoś odciąża nas w codziennych obowiązkach, a my możemy poświęcić ten czas na trening lub odpoczynek.

Po drugie: firma oferująca cateringi dietetyczne bierze na swoje barki zadanie ułożenia zdrowego jadłospisu. Sama tego typu usługa w gabinecie dietetyka nie jest tania. Dzięki temu wystrzegamy się błędów, takich jak zbyt duża lub zbyt mała ilość określonych składników odżywczych lub kupowanie produktów wątpliwej jakości. Wszystkim tym zajmują się za nas specjaliści, którzy dokładają wszelkich starań, by nasze menu było zdrowe, urozmaicone i smaczne.

cateringi dietetyczne - czy warto. Bubbles Bar blog

Jednak aby w pełni cieszyć się wymienionymi wyżej zaletami, nie warto decydować się na pierwszą z brzegu firmę cateringową. Nasz wybór powinien być przemyślany i poprzedzony choć krótkim rozeznaniem. Warto popytać wśród znajomych, którym zdarzało się korzystać z tego typu usług. Z pewnością chętnie podpowiedzą, który catering spełnił ich oczekiwania, a który zupełnie się nie sprawdził. Oczywiście, należy przy tym brać pod uwagę własne potrzeby i gusta. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając dietę pudełkową?

Dostępne warianty diet

Nie ma czegoś takiego jak jadłospis odpowiedni dla wszystkich. Wiele zależy od naszych upodobań, stanu zdrowia, stylu życia, celów dietetycznych, na nawet płci i wieku. Co innego sprawdzi się w przypadku mężczyzny w średnim wieku, który ma pracę siedzącą i chciałby zrzucić kilka kilogramów, a co innego będzie dobre dla młodej, wysportowanej dziewczyny chorej na celiakię. Profesjonalna firma oferująca cateringi dietetyczne powinna oferować kilka różnych rodzajów diet, np. wegetariańską, przeznaczoną dla sportowców, bezglutenową, wegańską, bezmleczną itp. Oprócz tego musimy mieć możliwość decydowania o kaloryczności jadłospisu. Odpowiednia ilość i proporcje makroskładników oraz ewentualne eliminacje to jedno, ale równie ważne jest nasze zapotrzebowanie energetyczne i dostosowanie diety do celu, który chcemy osiągnąć (czy jest to po prostu zdrowy tryb życia i utrzymanie dotychczasowej wagi, redukcja czy może budowa masy mięśniowej).

cateringi dietetyczne - czy warto. Bubbles Bar blog

Jakość posiłków i warunki ich przygotowywania

Nasze podejrzenia powinny zwrócić firmy, które nie udostępniają na swojej stronie lokalizacji siedziby ani zdjęć pokazujących pracę nad posiłkami „od kuchni”. Dzięki takim informacjom mamy większy wgląd w to, w jakich warunkach powstaje to, co ląduje na naszych talerzach. Ponadto nie warto decydować się na najtańsze z możliwych opcji. Biorąc pod uwagę pracę osób komponujących jadłospisy i gotujących, koszt wynajmowania lokalu i dostawę, nietrudno się domyślić, na czym oszczędzają takie firmy: na jakości używanych składników. Jeśli chcemy każdego dnia jeść zdrowe, świeże, smaczne posiłki i w dodatku dostawać je pod same drzwi – musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Jeśli chcemy zobaczyć, jak dania z cateringu prezentują się „na żywo”, warto korzystać z hashtagów z nazwą konkretnej firmy umieszczanych na Instagramie. W ten sposób otrzymamy dostęp do fotografii publikowanych przez użytkowników, którzy nie mają żadnego interesu w ubarwianiu rzeczywistości.

Kwalifikacje personelu

Ważne jest nie tylko to, kto przygotowuje nasze posiłki, ale również ekspert ustalający jadłospisy. Musi to być osoba posiadająca niezbędne kwalifikacje, a więc dietetyk dysponujący wiedzą potrzebną do układania zbilansowanych planów żywieniowych nastawionych na określone rezultaty. Jedząc codziennie te same rzeczy, np. kurczaka, ryż i owoce, również możemy schudnąć, jednak niesie to za sobą negatywne konsekwencje. W krótkim czasie nabawimy się nabawimy się niedoborów pokarmowych spowodowanych brakiem obecności w diecie niektórych składników odżywczych.