Filmy o gotowaniu – kuchnia w wielkim kadrze.


Filmy o gotowaniu – kuchnia w wielkim kadrze.

Moda na filmy o gotowaniu trwa nieprzerwanie. Zaczęła się dużo wcześniej niż programy kulinarne, które są tak chętnie oglądane przez widzów. Nie dziwi nas ta moda, wszyscy lubimy dobrze zjeść i oglądać historie, w których miłość do gotowania często splata się z miłością do drugiej osoby. To takie romantyczne, inspirujące i … życiowe, kuchnia wszak, często stanowi serce domu, a już na pewno jest podstawą każdej restauracji. W artykule chcemy Wam przybliżyć nasze ulubione filmy o gotowaniu.

Czekolada (Chocolat)

Film z 2000 roku, wyreżyserowany przez Lasse Hallströma na podstawie powieści Joanne Harris o tym samym tytule, zgromadził plejadę gwiazd. Zobaczymy w nim Juliette Binoche, Johnny’ego Deppa, czy Judi Dench. Obraz przenosi nas do francuskiego miasteczka, do purytańskich lat 60. Właśnie wtedy do małej i zamkniętej społeczności wkracza dość bezpardonowo, ale z wdziękiem i aurą tajemniczości, Vianne Rocher (Binoche) z córką. Marzeniem Vianne jest otwarcie cukierni, w której chce serwować pyszne czekoladowe desery. Desery, na które sekretny przepis, zna od swojej matki, Indianki z plemienia Majów: niebiańsko pyszne i niepowtarzalne.

W miasteczku trwa właśnie Wielki Post, dlatego burmistrz, prawdziwy bigot, widzi w przedsięwzięciu Vianne dzieło szatana, mające sprowadzić na drogę grzechu mieszkańców Lasquenet. Podejmuje zatem rozpaczliwe próby zamknięcia cukierni i wypędzenia nowej przybyszki z miasta. Czy mu się to uda? Żeby się tego dowiedzieć, musicie obejrzeć film. Naprawdę warto, ponieważ oprócz świetnej gry aktorskiej i intrygującej fabuły, można poczuć smak czekolady i miłości. Odbiera się go wszystkimi zmysłami i od razu ma się ochotę na czekoladowy deser. Wymieniając filmy o gotowaniu, “Czekolada” jest pozycją obowiązkową.

Ratatuj (Ratatouille)

Na naszej subiektywnej liście filmowych hitów z kuchnią w tle, nie może zabraknąć tej kultowej, nagrodzonej Oscarem w 2008 roku (Najlepszy długometrażowy film animowany), kreskówki.

Szczur i jedzenie to dwie wykluczające się rzeczy, wręcz niedopuszczalne. Ale nie w filmie „Ratatauj”, gdzie głównym bohaterem jest Remy, szczur z paryskiego przedmieścia, którego marzeniem jest bycie kucharzem! Całymi dniami obmyśla nowe przepisy i tworzy w wyobraźni niebanalne kompozycje smakowe zamiast z resztą rodziny uganiać się po śmietnikach w poszukiwaniu resztek jedzenia. Przypadek sprawia, że Remy dostaje się kanałami w pobliże legendarnej restauracji w samym sercu Paryża. A, że lokal podupada, sympatyczny szczurek nielegalnie przejmuje kulinarne stery za pomocą mało rozgarniętego pomocnika kucharza. Oboje przyrządzają właśnie Ratatouille, którego pewnego razu kosztuje najsłynniejszy, i znany z ciętego języka, krytyk kulinarny. Jakie będą tego konsekwencje?

Kto nie oglądał, niech szybko nadrobi te braki. Oscar nie był na wyrost. Film bawi dzieci oraz dorosłych i można oglądać go wiele razy! Mało tego, po obejrzeniu filmu, szczury nie wydają się już być takie niesympatyczne!

Filmy o gotowaniu - Bubbles Bar

Faceci od kuchni (Comme un chef)

Jean Reno w kuchni? A tak! I jest tak samo przekonujący jak w filmie Leon Zawodowiec. Główny bohater filmu, Alexandre Lagarde (Jean Reno) to jedyny w swoim rodzaju mistrz kuchni w najbardziej prestiżowej paryskiej restauracji. Zarówno Szef kuchni jak i miejsce cieszy się niezwykłą renomą, a goście muszą rezerwować stolik na kilka tygodni wcześniej. Pomimo to, Alexandre staje przed nie lada problemem: nowy właściciel restauracji zamierza dokonać rewolucyjnych zmian w menu: tradycyjne dania chce zastąpić kuchnią molekularną. Oczywiście Szef kuchni nie ma o tego rodzaju daniach żadnego pojęcia. Jego posada staje się niepewna, a na jego miejsce czyhają młodzi kucharze. Alexandre zamierza zawalczyć o swoją ukochaną restaurację i tradycyjną kuchnię. Czy mu się to uda? Jaki znajdzie na to sposób?

Faceci od kuchni to zabawna i urokliwa komedia opowiadająca o zderzeniu się tradycji z najnowszymi trendami. Bogatego doświadczenia kulinarnego z młodzieńczym zapałem oraz przeświadczeniem, że wszystko jest możliwe. Naprawdę dobrze się ją ogląda.

 Vatel

To kolejny film traktujący o kuchni, w którym zgromadzono aktorskie tuzy, takie jak Gerard Depardieu, Uma Thurman czy Tim Roth. Jest to film biograficzny, opowiadający o François Vatel’u – majordomusie na sławnych francuskich dworach, znanego z organizowania wystawnych i pełnych przepychu uczt.

Akcja dzieje się w XVII wieku na dworze księcia de Condé – gdzie, Vatel dostaje zadanie przygotowania trzydniowej uczty z okazji wizyty króla Ludwika XIV. Książę, który od lat nie pełni żadnej aktywnej roli we Francji, widzi w tej uczcie szansę na ponowne znalezienie się na politycznym świeczniku. Vatel – mistrz sztuki kulinarnej i cukierniczej, zdaje sobie sprawę z ogromu wyzwania i jego konsekwencji, zatem nie szczędzi trudu przy organizacji przyjęcia: sam zajmuje się dostawami, daniami, a także oprawą scenograficzną. Dogląda każdego szczegółu. Z wprawą managera zarządza całym sztabem ludzi.

Jeśli chcecie wiedzieć czy uczta się udała, czy zachwyciła króla i spełniła oczekiwania wszystkich, koniecznie sięgnijcie po ten film. To nie tylko opowieść o kuchni, ale też o dworskich intrygach i meandrach władzy. Nie brakuje w niej wątku miłosnego. W końcu jest to opowieść o prawdziwym człowieku i prawdziwym życiu.

Nasze ulubione filmy o gotowaniu to mieszanka dobrej kuchni, miłości i szczypty refleksji o życiu w ogóle. Wszystko podane z odrobiną humoru. Zachęcamy do obejrzenia.