Jak rozpoznać dobrą pizzę?


Jak rozpoznać dobrą pizzę?

Chociaż obecnie pizzę można znaleźć w większości restauracji i barów, to wiele z nich nie zadowoliłoby prawdziwego Włocha. Co wyróżnia prawdziwą włoską pizzę, której nie powstydziłaby się włoska mamma?

Nasze pizzowe standardy znacznie wzrosły

Jeszcze kilka lat temu w Polsce królowała pizza z kiełbasą, ketchupem i (o zgrozo) ananasem. Nasze standardy nie były zbyt wysokie, ponieważ często nie mieliśmy pojęcia, jak smakuje oryginalna włoska pizza. Dzisiaj jednak tanie loty i możliwość skoczenia do Neapolu w 3 godziny sprawiły, że wiemy już, jak smakuje prawdziwy włoski klasyk. Dlatego nasze wymagania wobec pizzy znacznie wzrosły. Oczekujemy takiego samego ciasta, składników i metody pieczenia jak w prawdziwej włoskiej pizzerii. Jednym słowem – oczekujemy autentyczności.

dobrA pizza- podstawą są prawdziwie włoskie składniki

Mozzarella, prosciutto, parmezan, sos pomidorowy, trufle, bazylia – to podstawowe składniki, których Włosi używają do swoich pizz. Pomimo że na naszych półkach można znaleźć polskie odpowiedniki tych przysmaków, to nic nie przebije smaku sosu zrobionego z pomidorów dojrzewających pod włoskim słońcem. Autentyczne składniki, które są sprowadzane z Włoch albo kupowane od autentycznych dostawców diametralnie zmienią smak pizzy. Czasami nie trzeba wiele – przecież Margherita to tylko mozzarella, sos pomidorowy i bazylia. Dlatego właśnie każdy jej składnik musi być świeży i dobrej jakości. Prawdziwi znawcy rozpoznają czy składniki są prawdziwie włoskie, czy kupione w pobliskim sklepie.

Autentyczna włoska pizza nie powinna być też „zawalona” składnikami. Zazwyczaj wystarczy sos pomidorowy, ser, mięso, owoce morza albo warzywa i przyprawy, jak np. rozmaryn czy bazylia. Pizza z listą składników na dwie linijki na pewno nie będzie miała nic wspólnego z oryginałem. Również dobra oliwa z oliwek może zaważyć o smaku pizzy. Nie powinno być jej jednak za dużo, żeby pizza „nie pływała”. Najlepiej jeżeli wraz z pizzą otrzymujemy osobno buteleczkę z oliwą i sami możemy zdecydować o jej ilości.

Dobry pizzerman to gwarancja sukcesu

Nie tylko składniki, ale również odpowiednia osoba, która je przygotowuje, świadczy o dobrej pizzy. Ciasto powinno być idealnie wyrobione i mieć odpowiednią grubość  – nie oznacza to wcale, że musi być cienkie jak papier. W niektórych regionach Włoch je się też grubszy placek, nie może on jednak konsystencją przypominać twardej tarty. Autentyczna pizza nie musi być też idealnie okrągła – wszelkie nierówności wskazują na to, że pizza była wyrabiana ręcznie.

Dobry pizzerman wie, że pizza potrzebuje tylko kilku minut pieczenia. Przysmak nie powinien być przypalony, ponieważ zepsuje to smak pysznych składników i ciasta. Takie produkty jak pomidorki koktajlowe czy rukola w pizzy Parma powinny być nakładane już po wyjęciu z pieca – muszą być świeże.

Piec opalany drewnem to gwarancja autentyczności

Chociaż dzisiaj profesjonalne piekarniki gwarantują taką samą jakość smaku, to oryginalna włoska pizza powinna być wypiekana w piecu opalanym drewnem. Jest to gwarancja specyficznej woni pochodzącej od dobrze dobranego drewna. Oczywiście taki piec wymaga większych umiejętności od wspomnianego już pizzermana – tutaj nie wystarczy przekręcić pokrętła. W takim piecu pizza piecze się szybciej, w wyższej temperaturze, dzięki czemu jest bardziej chrupiąca. Piec opalany drewnem to też powrót do tradycji i ukłon w stronę pierwszych włoskich pizzermanów.

Oryginalna włoska pizza w Bubbles

O wysoką jakość pizzy dba Restauracja Bubbles w Warszawie. Już po ilości pozycji w menu możemy wywnioskować, że szef kuchni stawia na jakość. Jest ich tylko 6 i są to ukochane klasyki: Margherita, Parma, Spianata Piccante, pizza truflowa, z krewetkami i Quattro Fromaggi. Składają się tylko oryginalnych składników, takich jak sos Marzano, mozzarella di buffala, parmigiano reggiano. Próbując tych pizz w towarzystwie prawdziwych włoskich win, będziemy się czuć jak w Neapolu i zaoszczędzimy czas potrzebny na lot do Italii.