Jak zachęcić dzieci do wspólnego gotowania?


Jak zachęcić dzieci do wspólnego gotowania?

Gotowanie z dziećmi to świetna zabawa. I to dla obu stron! Koniecznie trzeba przygotować odrobinę cierpliwości, więcej czasu i siły na sprzątanie, ale zdecydowanie warto raz na jakiś czas zaangażować maluchy do wspólnego gotowania. Najważniejsze jest to, że to doskonała szansa na to, aby spędzić wspólnie czas. Jeśli Twoje dziecko nigdy wcześniej nie gotowało, to koniecznie wypróbuj kilka naszych metod, które sprawią, że zabawa w gotowanie przyniesie jeszcze więcej frajdy.

5 niezawodnych sposobów, jak zachęcić dziecko do gotowania

Spontaniczność może nie być najlepszym rozwiązaniem. Zanim zdecydujesz się przemienić swoją kuchnię w plac zabaw, koniecznie odpowiednio się przygotuj do gotowania z dziećmi. Wymyśl, co możecie razem robić, zrób zakupy, uszykuj bezpieczne przybory do gotowania i zabierz ze sobą nieograniczone pokłady optymizmu. Oprócz tego postaw na nasze triki, aby wspólnie spędzony czas sprawiał tyle samo przyjemności Tobie oraz dziecku.

Wybierz potrawę, którą lubicie oboje

Każde dziecko ma ulubione potrawy czy ciasta, które je z przyjemnością. Dlatego znakomitą zachętą może być obiecanie, że zajmiecie się gotowaniem czy pieczeniem właśnie tego dania, a później zajadaniem się nim. Nie będzie żadnym odkryciem to, że większość maluchów uwielbia czekoladę, więc być może strzałem w dziesiątkę stanie się przygotowanie wspólnie ciasta czekoladowego czy nawet tortu. Jednocześnie pomoc przy przygotowywaniu, próbowaniu i zjadaniu jest gwarantowana.

Na początek coś prostego

Wybór konkretnej potrawy na pierwszą zabawę w gotowanie może być nie lada wyzwaniem. Wcześniej zachęcaliśmy do ciast, ale przecież wybór może być znacznie większy. Dobrym pomysłem na gotowanie z dziećmi będą naleśniki, makarony, sałatki czy też placki ziemniaczane. Ich wykonanie jest proste, zazwyczaj smakują one dzieciom, a do tego czas przygotowania nie jest zbyt długi.

Oczywiście każde dziecko lubi wyzwania, dlatego musisz wyznaczyć mu zadania, które będą w jego zasięgu, ale przy okazji pozwolą mu się wykazać. W ten sposób stanie się jeszcze bardziej zaangażowany, a wykonane później danie będzie stanowiło dla niego powód do dumy. Powierz dziecku krojenie (koniecznie drewnianym czy plastikowym nożem), obieranie, rozbijanie jajek, wsypywanie produktów czy ważenie ich. W przypadku naleśników możecie także pobawić się później w ich ozdabianie, aby smakowały jeszcze pyszniej.

Zachęcaj, nie krytykuj

Jeśli to pierwszy kontakt z gotowaniem z dziećmi, a konkretnie z krojeniem czy z rozbijaniem jajek, to maluch będzie potrzebował pokazania, jak to się robi. W trakcie nauki staraj się pokazać wszystko w sposób zrozumiały i nie trać cierpliwości, kiedy konieczne będzie powtórzenie jej jeszcze kilkukrotnie. Pamiętaj, że maluch nigdy wcześniej nie miał do czynienia z gotowaniem, więc to dla niego całkowita nowość. Bardzo ważne jest to, aby nawet przy jakiś niepowodzeniach zachęcać dziecko do dalszej pracy. Jeśli zaczniesz malucha krytykować i co po chwilę zwracać uwagę na to, aby robił to inaczej, to szybko się zniechęci. Przez to możesz go skutecznie zniechęcić do gotowania. Zatem koniecznie tego nie rób! Nauka gotowania jest nie tylko przyjemnością, ale też bardzo przydatna w dalszych latach życia.

Nie bój się dziecięcej kreatywności

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego warto wykorzystać ją także w kuchni. Jeśli Twój maluch jest w tym momencie na etapie, kiedy kocha rysować i malować, to znakomicie się składa! Przecież taka artystyczna dusza może być nieoceniona podczas wspólnej zabawy w gotowanie. Strzałem w dziesiątkę będzie w takim przypadku ozdabianie ciast czy ciastek. Możecie przygotować wspólnie muffiny i ozdobić je pisakami, koralikami czy innymi dekoracjami spożywczymi. Z kolei w okresie świątecznym przygotujcie najbardziej wyjątkowe na świecie pierniki z wymyślnymi rysunkami, napisami czy ozdobami. Dziecko może podarować je później znajomym w szkole czy członkom rodziny w ramach prezentu na święta. Po prostu dajcie się ponieść wyobraźni!

Gotowanie z dziećmiTylko, gdy macie na to czas i ochotę

Oczywiście, jeśli już obiecałaś czy obiecałeś zorganizować gotowanie z dziećmi, to musisz swojej obietnicy dotrzymać. Jednak zazwyczaj staraj się wybierać takie momenty, w których obydwoje macie ochotę na gotowanie. Jeśli zdecydujesz się na to, kiedy nie masz zbyt wiele czasu, a do tego natłok stresów i problemów, sprawia, że jesteś w nie najlepszym humorze, to przełóż gotowanie na kiedy indziej. Dobry nastrój i wcześniej wspomniana cierpliwość są wręcz wskazane. W innym przypadku możesz nie mieć tyle energii i ochoty do tłumaczenia dziecku, jak wykonywać poszczególne zadania, a chwile szaleństwa malucha tylko spotęgują Twoją frustrację.

Wspólne spędzanie czasu wolnego to doskonały sposób na zacieśnianie więzi. Zresztą można w znakomity sposób połączyć pożyteczne z przyjemnym. Pamiętaj, że dzieci uczą się bardzo szybko, ale potrzebują do tego dobrych nauczycieli. Przygotuj sporo cierpliwości oraz optymizmu, a na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem i zakończycie gotowanie z uśmiechami na twarzy. Życzymy zatem udanej zabawy w gotowanie – zespół Bubbles.

Przeczytaj jakie przekąski dla dzieci możesz przyrządzić z okazji Haloween w naszym wpisie.