Jaki alkohol wybrać do deski serów?


Jaki alkohol wybrać do deski serów?

Deska serów to idealne uwieńczenie posiłku albo świetna forma przekąski. Pyszne sery  będą smakowały jeszcze lepiej, jeśli połączymy je z alkoholem. No właśnie – jaki alkohol dobrać do jakich serów?

Sery i wino – połączenie idealne

Najczęściej do deski serów wybieramy lampkę wina. Nic dziwnego, ponieważ wiele je łączy. Zarówno sery, jak i wina, muszą dojrzeć i mogą mieć wiele nut smakowych. Idealnie dobrane wino może jeszcze podkręcić smak sera. Podobnie jak przy deserach, kierujemy się tutaj zasadą – im bardziej intensywny ser, tym bardziej intensywne wino. Jeżeli dobierzemy ser o delikatnym smaku z winem o mocnych nutach, może ono zabić cały smak przekąski – i na odwrót.

Wyróżniamy wiele rodzajów serów: te łagodne, miękkie, twarde, półtwarde, z porostem białej pleśni i przerostem tej niebieskiej. Do każdego z nich będzie pasowało inne wino. Chociaż ciekawym doświadczeniem będzie na pewno eksperymentowanie, to istnieje kilka wskazówek, którymi można się kierować, przynajmniej na początku naszej serowo-winowej drogi.

Zacznijmy może od kategorii najbardziej intensywnej. Wśród serów będą to na pewno sery z niebieską pleśnią, które mają bardzo specyficzny posmak. Dlatego musimy do nich dobrać wino, które podoła tej przekąsce. Tutaj sprawdzi się osobna kategoria win, a więc porto, np. Le CoQ D’Or, Liqueur Wine. Twarde i żółte sery, jak np. hiszpańskie Manchego, również będą potrzebować win o dużej zawartości tanin, a więc tych czerwonych. Merlot Selva Volpina powinien sprawdzić się tutaj idealnie.

Białe wina będą pasować do sera koziego i tych z białych porostem. Nowozelandzkie Hunky Dory, Sauvignon Blanc to jedna z lepszych propozycji do takich serów. Ukochany przez wszystkich parmezan będzie też pasował do win musujących, np. do Dignitat CAVA Rose albo ukochanego przez wszystkich Prosecco. Z serami można łączyć również szampana. Warto podać do niego sery brie czy camembert.

W przypadku win i serów może się też sprawdzić zasada, żeby łączyć sery z winami z tego samego regionu. Ponieważ Francja, Włochy czy Hiszpania są królestwami obydwu tych przysmaków, to nie powinno być problemu.

Należy również pamiętać, że liczy się również temperatura, zarówno serów, jak i wina. Ser powinien być wyjęty z lodówki (jeżeli jest w niej przechowywany) godzinę przed podaniem. Jeżeli chodzi o wino, to czerwone powinno mieć temperaturę pokojową, a białe w zależności od rodzaju może być lekko schłodzone.

 

Sery i twarde alkohole

Chociaż najpopularniejszym połączeniem są sery i wina, to również inne alkohole mogą stworzyć ciekawe połączenia. Intensywne sery kochają mocne alkohole. Ciekawą alternatywą dla wina będzie na przykład whiskey. Jej głębokie tony idealnie komponują się z serami z niebieską pleśnią. Royal Salute 21y w połączeniu z dobrym serem pleśniowym będzie na pewno ciekawym eksperymentem smakowym. Właśnie szkockie i irlandzkie whiskey będą pasować do mocniejszych serów, a te amerykańskie do serów z nutą goryczki o maślanej konsystencji.

Inną ciekawą propozycją alkoholową będzie brandy. Jako likier destylowany z wina, tak samo jak swój kuzyn, idealnie nadaje się do serów. Tutaj również łączymy delikatniejszą brandy z delikatnymi serami i analogicznie bardziej intensywny alkohol z mocniejszymi serami. Do brandy, koniaku i grappy podaje się wybór serów z białą i niebieską pleśnią.

A co z typowo polskim alkoholem, a więc wódką? Ją również można zakąsać kawałeczkami sera. Najlepiej sprawdzą się te twarde, słone i tłuste. Schłodzoną wódkę można też połączyć z serami owczymi i kozio-owczymi.

 

Złam zasady i znajdź własne kombinacje

Chociaż podane przez nas zasady są podyktowane wskazówkami ekspertów, to oczywiście wszystko zależy od naszych indywidualnych kubków smakowych. Łącząc różne sery i ulubione alkohole możemy znaleźć własne ulubione kombinacje. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zaczynać od najdelikatniejszych serów i alkoholi i stopniowo zwiększać ich intensywność. W ten sposób najlepiej poczujemy poszczególne smaki.