Japonia od kuchni


Japonia od kuchni

Już 28 czerwca o godzinie 16.00 nasza reprezentacja w piłce nożnej zagra mecz z drużyną Japonii. Spotkanie odbędzie się na stadionie w Wołgogradzie. Niestety, niezależnie od wyniku, Polska nie ma już szans na wejście do fazy pucharowej Mistrzostw Świata.

Kapitan naszej drużyny zapowiedział, że piłkarze dadzą z siebie wszystko w meczu z Japonią. Nawiązując do naszej sytuacji w grupie Robert Lewandowski zadeklarował, że reprezentacja zawalczy o wygraną bez strachu, ponieważ nie mamy już nic do stracenia.

Przyjrzyjmy się naszemu przeciwnikowi… od kuchni.

Najzdrowsza kuchnia świata oparta o najwyższej jakości składniki – jak smakuje japonia?

Kraj Kwitnącej Wiśni jest dla nas symbolem egzotyki i orientu. Jawi się nam jako miejsce barwne i zupełnie odmienne od europejskich krajów. Podobnie jest z japońską kuchnią. Dla nas Europejczyków jest ona wyjątkowo oryginalna i niezwykła, mimo swej prostoty.

Japonia jest bardzo charakterystyczna pod względem kulinarnym. Uwarunkowania geograficzne sprawiają, że jako kraj wyspiarski, ma dostęp do świeżych ryb i owoców morza. Są one bazą wielu potraw i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni.

Ryż jest podstawą japońskich potraw. Spożywany jest o każdej porze dnia i wykorzystywany do większości dań kojarzonych z Krajem Kwitnącej Wiśni.

Ponadto niezbędne są dodatki do jedzenia. Towarzyszą mu najczęściej sos sojowy, ostre wasabi i marynowany imbir.

Japonia od Kuchni - Bubbles bar blog

Japończycy celebrują posiłki i dużą uwagę przywiązują do estetyki dań. Bogactwo warzyw, ryb i owoców morza sprawia, że są one różnorodne i barwne. Ich oryginalny smak jest wzbogacony wyjątkowym sposobem podania. Sprawia to, że jedzenie jest ucztą zarówno dla podniebienia, jak i dla oczu.

Główne dania japońskiej kuchni

Sushi – najpopularniejsze danie, z którym kojarzy się Japonia. Najważniejszym jego składnikiem jest ryż. Tradycyjnie dodaje się również ryby lub owoce morza. Często spotykane są też wersje z warzywami. Sushi podawane jest z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirem. Dopuszczalne jest jedzenie go pałeczkami lub rękami. Warto wiedzieć, że w sosie sojowym maczamy rybę, aby podkreślić jej smak, a nie ryż.

Sashimi – stanowi sposób podania jedzenia. Surowe, świeże, pokrojone w cienkie plastry mięso ryb lub owoce morza serwowane są w towarzystwie sosu sojowego i wasabi. Nie jest to rodzaj sushi, choć często mylone jest z sushi nigiri (kulka ryżu nakryta plastrem ryby).

Japonia od Kuchni - Bubbles bar blog

Tempura – charakterystyczna potrawa, idealnie sprawdzająca się jako przekąska. Kawałki mięsa, ryb, owoców morza lub warzyw obtaczane są w specjalnym cieście z mąki, wody i jajek, a następnie smażone na głębokim oleju. Tempurę podaje się zazwyczaj z sosem tentsuyu (przyrządzany z sosu sojowego, mirin i dashi).

Chińskie dania w japońskiej kuchni:

Ramen – najpopularniejsza zupa w Japonii. Jest to bulion przyrządzany zazwyczaj na mięsie wieprzowym z dodatkiem pędów bambusa, cebuli, kapusty pekińskiej oraz jajek ugotowanych na twardo. Podaje się go z cienkimi nitkami makaronu. Istnieją różne jego odmiany (np. z mięsem drobiowym). Ramen jest pierwowzorem popularnych również w Europie zupek chińskich.

Gyoza – aromatyczne i chrupiące pierożki z cienkiego ciasta z nadzieniem mięsnym, warzywnym lub krewetkowym.

Typowe przystawki i przekąski

W japońskiej kuchni obecne są lekkie i oryginalne przystawki, które mają zaostrzyć apetyt przed daniem głównym. Najpopularniejsze z nich to: takoyaki (kawałki ośmiornicy otoczone puszystym ciastem, w formie kulek), gomaae (potrawa warzywna, najczęściej ze szpinaku lub zielonej fasolki, z dressingiem sezamowym), oraz sałatka z wodorostów wakame.

W roli przekąsek sprawdzą się na przykład sushi lub sashimi. Spotykane są również szybkie i proste propozycje do przegryzienia na przykład na imprezie lub spotkaniu ze znajomymi. Najpopularniejsze to: ebi furai (smażone krewetki w panierce), smażone przegrzebki czyli małże świętego Jakuba, a także okonomiyaki (placki z ciasta przypominającego ciasto naleśnikowe z dodatkiem posiekanej kapusty oraz pozostałymi składnikami dobranymi wedle gustu).

Savoir vivre przy japońskim stole

Kultura jedzenia w Japonii wymaga przestrzegania kilku zasad. Jest ona odmienna od europejskiej, dlatego wybierając się w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni warto dowiedzieć się więcej na temat tamtejszych zwyczajów.

Posiłki spożywane są zazwyczaj w specjalnych pomieszczeniach, przy niskich stołach. Na podłodze znajdują się maty, na które nie wypada wchodzić w butach. Japończycy mają również określony sposób siedzenia, odrębny dla kobiet i mężczyzn.

Jedzenie rozpoczynamy od słów „Itadakimasu”, co oznacza „przyjmę ten posiłek z wdzięcznością”.

Dobrą manierą jest dokończenie dania „do ostatniego ziarenka ryżu”. Następnie należy odłożyć naczynia i pałeczki na miejsce, z którego je wzięliśmy. Warto pamiętać, że pałeczki służą wyłącznie do jedzenia. Nie wypada nimi wymachiwać, ani wbijać ich pionowo w ryż.

Egzotyczne przysmaki idealne jako lekkie przekąski

Japonia charakteryzuje się zdrową, smaczną i prostą kuchnią. Jej orientalność podkreśla wyjątkowy smak i nadaje daniom niezwykły charakter.

Uniwersalność sportu pozwala nam na kontakt z odmiennymi kulturami. Potraktujmy spotkanie reprezentacji Polski z reprezentacją Japonii na boisku jako pretekst do zapoznania się z japońską kuchnią. Może sushi lub jakaś przekąska przypadnie nam do gustu?