Grzyby? nie tylko jesienią w kuchni – kurki


Grzyby? nie tylko jesienią w kuchni – kurki

Jeśli myśleliście, że sezon na grzyby zaczyna się jesienią, byliście w błędzie. To w lecie zaczyna się wysyp kurek, które są bardzo pyszne, delikatne i nisko kaloryczne. Nazywane też pieprznikiem jadalnym, występują w lasach całej Polski. Zbiera się je od połowy czerwca do końca października. Mają korzenny miąższ o lekko owocowym zapachu. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do wielu potraw.

Kurki – wartości odżywcze

Kurka pomimo, że jest delikatna, to jest ciężkostrawna. Ma bardzo wyczuwalny w potrawie smak. W 88 procentach składa się z wody, a witaminy i składniki odżywcze znajdują się głównie w jej górnej części, czyli kapeluszu grzyba. Zawiera je natomiast w małych ilościach. W kurkach można znaleźć witaminy B1, C, E, PP, miedź, cynk, wapń, potas, jod, fluor, kwasy fenolowe, wysoko przyswajalne białko oraz beta-karoten. Kurki są niskokaloryczne. 100 gramów surowych grzybów ma od 19 do 32 kalorii

Jak rozpoznać kurki?

Zbiory kurek przypadają na okres od czerwca do października. Głównie występują w lasach iglastych w całej Polsce. Dzięki żółtej barwie bardzo łatwo dostrzec je w ściółce. Rosną w gromadzie, po kilkanaście sztuk obok siebie. Ciężko pomylić je z innymi grzybami, ponieważ są bardzo charakterystyczne. Przybierają żółte lub pomarańczowe kolory. Ich kapelusz stanowi jedną całość z nóżką. Niejadalnym odpowiednikiem kurek są lisówki pomarańczowe, fałszywe kurki, o gęstszych blaszkach i ciemniejszych owocnikach, które na szczęście nie wykazują silnych właściwości trujących.

Kurki – jak zrobić?

Kurka im starsza, tym bardziej pikantna, ciekawsza i pieprzna w smaku. Najlepiej zbierać okazy o lekko rozkwitłych kapeluszach. Przyrządzać z nich dania, powinniśmy w dniu ich zebrania. Suche kurki czyści się, prędko płucze i natychmiast osusza, aby zbytnio nie nasiąkły wodą. Idealnie nadają się do zapiekania, duszenia z dużą ilością płynu (odrobinę dłużej niż pozostałe grzyby), a także smażenia. Aby kurki nie wydzielały zbyt dużo soku, zawsze po ich usmażeniu, powinno się je delikatnie posolić.

Potrawy z kurek

Kurki są lekko twardym grzybem. Można je podsmażyć na maśle i połączyć z warzywami i makaronem. Idealnie nadają się do jajecznicy, omletu czy do zupy. Majeranek, świeżo mielony pieprz, czosnek czy natka pietruszki dodana do nich, wydobędzie ich pyszny smak. Doskonale uzupełniają przyprawy mięsne w postaci sosu na bazie śmietany z cebulką. Poza tym możemy przyrządzić z nimi zapiekanki ziemniaczane lub ryżowe, nadzienie do pierogów, naleśników oraz placki warzywne. Popularnym przysmakiem są także kurki w occie.  Oprócz świeżych grzybów wykorzystuje się także kurki suszone oraz mrożone.

Spróbuj menu kurkowego w Bubbles! Zobacz na Facebooku co serwujemy naszym gościom w sezonie kurkowym.