Makaron – historia długa jak spaghetti


Makaron – historia długa jak spaghetti

Wyobrażacie sobie jedzenie bez makaronu? Bez lasagne z sosem bolognese? Albo rosołu czy zupy pomidorowej? Byłoby naprawdę ciężko. Makarony pod różną postacią, z sosami czy bez uwielbiają wszyscy i trafiają na nasze stoły kilka razy w tygodniu. Jak tam się znalazły? Kto pierwszy wynalazł makaron?

Chiny – kolebka makaronu

Historia makaronu liczy sobie cztery tysiące lat, ale myli się ten, kto myśli, że makaron zawdzięczamy Italii. Pierwsi zajadali się nim …..Chińczycy! To właśnie w Chinach, w wiosce z okresu neolitu archeolodzy znaleźli najstarszy makaron-miał 20 cali długości. Makarony z Dalekiego Wschodu robione były głównie z mąki ryżowej lub sojowej, rzadziej z gryczanej czy pszennej.
Istnieją dwie legendy na temat powstania makaronu. Według jednej z nich stało się to całkiem przypadkiem na statku, który przewoził mąkę. Podczas sztormu woda wdarła się do ładowni, zmieszała się z mąką, skawaliła i tak powstały kawałki, którymi po ugotowaniu karmiono ponoć niewolników. Według innej, wynalazcą makaronu był piekarz, który po wyrabianiu ciasta chlebowego oczyszczał ręce ze skrawków, a następnie używał ich do zagęszczania zupy.

Z Chin do Europy

Jak dostał się makaron na europejski kontynent? Swojego czasu istniał pogląd, że przywiózł go ze swojej podróży, wenecki kupiec, Marco Polo. Ale to kolejna legenda. Podróżnik żył na przełomie XIII i IX wieku, a fakty były takie, że już w II wieku n.e., niejaki Galen, rzymski badacz, wspominał o tego typu potrawie. Jak się znalazł na rzymskich stołach? Może przywieźli go ze sobą Arabowie, którzy w tym czasie wzdłuż i wszerz przemierzali Europę i Azję? To może być dobry trop, ponieważ najstarszy zapis o suszonych długich kluskach pochodzi z IX wieku z Syrii, z kolei pierwsza wytwórnia makaronu w Europie powstała w XII wieku na Sycylii, będącej wówczas we władaniu Arabów i w dużym stopniu przez nich zaludnionej.
Choć to nie Włochom przypada palma pierwszeństwa w tym wypadku, pewne jest, że to oni właśnie spopularyzowali makaron na całym świecie. W XV wieku Sycylijczycy zaczęli wytwarzać go z pszenicy durum, a dwa wieki później powstały pierwsze mechaniczne mieszadła do produkcji makaronu.
Makaron nie istniałby bez sosów, a sosy to już zasługa Włochów. Tak samo jak powstanie niezliczonej ilości makaronowych kształtów, które wytwarzali mnisi-dominikanie. Niezwykłą popularność makaronu zawdzięczamy wielkiemu kryzysowi ekonomicznemu, który przytrafił się Włochom w XVII stuleciu. Upowszechnienie taniej acz pożywnej potrawy, jakim były dania z makaronem, ustrzegły ludność przed głodem.
Dzięki wynalezieniu prasy mechanicznej do produkcji makaronu usprawniono cały proces i pod koniec XVIII wieku, w Neapolu działało już 280 specjalistycznych sklepów. Rewolucja przemysłowa, która opanował cały ówczesny świat, sprawiła, że w 1824 roku, w Genui, powstała pierwsza fabryka makaronu. Po wyzwoleniu Neapolu w 1860 roku, niezłomny wódz, Garibaldi oświadczył: „Przysięgam wam, to makaron zjednoczy Włochy!”. Trzeba przyznać, że miał rację, ponieważ rzeczywiście nastąpiło już dwa lata później.

Najpopularniejsze rodzaje makaronu

Fettuccine to wstążki zwinięte w gniazdka, doskonale pasują do dań głównych i z sosami

Tagliatelle -wstążki do dań głównych z sosami

Ravioli czyli pierożki z najróżniejszym nadzieniem, pasują do dań głównych, sałatek czy zup

Penne rigate to karbowane rurki, dobrze komponują się z daniami głównymi, sałatkami i zapiekankami

Lasagne – płaty ciasta do przekładania różnymi farszami i sosami, do zapiekania

Farfalle to kokardki do sałatek, dań głównych z sosami

Gnocchi z kolei to rodzaj włoskich klusek, wykonywanych w zależności od regionu m.in. z ziemniaków, warzywnych purée, sera, mąki gryczanej. W smaku podobne są do polskich kopytek. Jako dodatek stosuje się różnego rodzaju sosy typowe do makaronów: pesto, pomidorowe i funghi.

Makaron a dieta odchudzająca

Makaron Bubbles

Jak twierdzą dietetycy to nie makaron sam w sobie jest tuczący, tylko sosy, mięso i sery, które im towarzyszą. 100 g suchego makaronu dostarcza aż 330 kcal, ale podczas gotowania wchłania on wodę i trzykrotnie zwiększa swoją wagę. Zatem spora porcja – ok. 100 g – to już tylko 110 kalorii!
Poza tym makaron to doskonałe źródło błonnika pokarmowego i węglowodanów złożonych, warto więc jeść go również na diecie odchudzającej. Ten rodzaj węglowodanów daje poczucie sytości, co jednocześnie zwalcza uczucie głodu i minimalizuje apetyt na słodycze, pozwala również na utrzymanie na stałym poziomie cukru w organizmie. Dzięki nim nasz mózg i mięśnie mogą funkcjonować na maksymalnych „obrotach”. Dietetycy podkreślają, że węglowodany złożone powinny pokrywać 60 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Wszystko dlatego, że nasz organizm bardzo wolno trawi skrobię, zatem jedząc makaron, łatwiej nam zadbać o sylwetkę.

Bierzmy przykład z Włochów – statystyczny mieszkaniec tego kraju zjada ok. 30 kg makaronu rocznie, a Polak zaledwie 3 kg, i to zwykle jako dodatek do zupy. To stanowczo za mało! Dobrze podany makaron to jedno z najsmaczniejszych i najzdrowszych dań – powinien być składnikiem każdej diety.
W Bubbles Bar polecamy szczególnie Tagliatelle z ośmiornicą i pieczonymi pomidorami
– to danie to prawdziwie makaronowa uczta smaków.