Nakrycie stołu w eleganckiej restauracji


Nakrycie stołu w eleganckiej restauracji

Piękne i eleganckie nakrycie stołu stanowi prawdziwą sztukę. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Choć wydawałoby się, że mało kto jest w stanie dostrzec błędy w tym zakresie, stały bywalec tego typu miejsc jest w stanie docenić kunszt, z jakim dobrano i ułożono poszczególne elementy nakrycia. Jak dojść do wirtuozerii w tej dziedzinie?

Wyjście do dobrej restauracji to prawdziwa uczta dla zmysłów. Większość ludzi udaje się do niej stosunkowo rzadko, zwykle dla uczczenia jakiejś ważnej dla siebie daty lub doniosłego wydarzenia. Trudno się więc dziwić, że spodziewamy się tam wyjątkowych doznań. W eleganckiej restauracji wszystko powinno być odświętne i przygotowane z należytą starannością: od idealnie białego obrusu, poprzez wysokiej jakości naczynia i sztućce, aż po wyśmienite trunki i wykwintne dania. To nieprawda, że smaczne potrawy zawsze są w stanie zrekompensować niedbały sposób ich podania – estetyczne serwowanie posiłków ma ogromny wpływ na przyjemność, jaką czerpiemy z ich spożywania, dlatego eleganckie nakrycie stołu jest tak ważne.

Nakrywanie stołu rozpoczynamy, oczywiście, od rozłożenia obrusu. Jego kolor może być dowolny, choć w eleganckich restauracjach najlepiej sprawdzają się białe. Warto pamiętać również o ważnej zasadzie, która głosi, że nie należy zestawiać wzorzystych obrusów z pokrytą wzorami zastawą. Obrus bezwzględnie musi być czysty, starannie wyprasowany i charakteryzować się odpowiednią wielkością oraz kształtem, dzięki którym fragmenty zwisające z każdej strony stołu będą równej długości, wynoszącej co najmniej 20 cm.

Miejsca siedzące należy rozplanować tak, by każdy uczestnik posiłku miał zagwarantowaną przestrzeń osobistą wokół siebie. Przyjmuje się, że każdy gość musi mieć dla siebie 50 cm stołu – taka przestrzeń pozwala na swobodne jedzenie i używanie sztućców, bez zderzania się łokciami z towarzystwem. Jeśli zaś chodzi o elementy dekoracyjne, powinny one harmonizować ze stylistyką reszty zastawy i wystroju wnętrza. Aby dodać aranżacji ciepła i stylu, możemy zastosować świece lub żywe kwiaty, które ustawiamy na środku stołu. Pamiętajmy jednak, by ich wysokość nie przeszkadzała w interakcjach ze współbiesiadnikami. Pojedyncze kwiaty można także ułożyć przy serwetce obok talerza.

Nakrycie stołu- Bar Bubbles

Innym elementem dekoracyjnym, który pełni również funkcję praktyczną, są serwetki. Powinny one być płócienne oraz starannie dobrane do stylistyki pozostałych elementów nakrycia – najbardziej elegancko wyglądają serwetki wykonane z tego samego materiału, co obrus. Nie warto silić się na skomplikowane sposoby ich składania, ponieważ najlepiej sprawdza się ten najprostszy. Serwetki układamy po lewej stronie talerza, natomiast po ich użyciu goście przekładają je na prawą stronę. Ewentualnie możemy je umieścić na talerzu bazie.

Prawidłowe nakrycie stołu to oczywiście również zastawa. Pierwszym kładzionym na stole elementem jest talerz baza, który stanowi element dekoracyjny i nie służy do spożywania posiłków. Zastawę kładziemy ok. 2 cm od krawędzi stołu. Najpierw ustawiamy duże talerze płytkie, a na nich umieszczamy głębokie talerze do zupy lub bulionówki.

W ułożeniu sztućców należy kierować się funkcjonalnością, tzn. kolejnością używania. Od zewnątrz umieszczamy sztućce potrzebne do konsumpcji pierwszego dania, natomiast od wewnątrz do tego, które będzie serwowane ostatnie. Wszystkie widelce, noże oraz łyżki powinny znaleźć się na stole już na początku – nie wypada ich donosić w trakcie posiłku. Po lewej stronie nakrycia kładziemy widelce, zaś po prawej łyżki oraz noże, których ostrza kierujemy w stronę talerza. Oznacza to, że po lewej stronie należy położyć kolejno: widelec przeznaczony do przystawek, widelec do ryb (o ile znajdują się one w menu) oraz widelec do dań głównych. Natomiast po prawej: łyżka do zupy, łyżka do dania głównego, nóż do przystawek i nóż do dania głównego. Sztućce do deserów powinny znaleźć się nad talerzem: najpierw widelczyk (jego trzonek musi znajdować się z prawej strony), a następnie łyżeczka (ułożona odwrotnie). Jeśli w restauracji serwowane są sery, w tym miejscu należy położyć również przeznaczone do nich nóż i widelczyk. W przypadku pieczywa zaś u góry nakrycia, po jego lewej stronie powinny znaleźć się mały talerzyk i nóż do masła.

Na stole należy postawić także trzy kieliszki. Największy nazywamy gobletem – służy on do podawania wody. Średni kieliszek jest przeznaczony do czerwonego wina, zaś najmniejszy do białego. Kieliszki stawiamy nad talerzem, po jego prawej stronie. Układamy je w góry określonej kolejności: najpierw goblet, którego nóżka powinna znaleźć się nad łyżką, następnie niżej, po prawej stronie („na ukos”) kieliszek do białego wina, a na końcu, nieco wyżej – kieliszek do wina czerwonego. Wszystkie trzy naczynia powinny utworzyć trójkąt.

Piękne nakrycie stołu to nie tylko sposób na dostarczenie wrażeń estetycznych. Posiłki serwowane w staranny, elegancki sposób wydają się bardziej wykwintne i po prostu lepiej smakują. Z tego powodu nie warto lekceważyć żadnego z elementów nakrycia – każdy z nich przyczynia się do przyjemności, jaką nasi goście czerpią z wizyty w restauracji.

+ There are no comments

Add yours