Ser i wino – duet doskonały


Ser i wino – duet doskonały

Wszyscy wiemy, że ser i wino stanowią nierozłączną parę i sprawdzony przepis na udany poczęstunek. Jest to dla nas tak oczywiste, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego te dwa produkty tak bardzo do siebie pasują, a przecież na pierwszy rzut oka mają ze sobą niewiele wspólnego. Jak łączyć ze sobą poszczególne rodzaje sera i wina?

Ser i wino to jedno z najstarszych i jednocześnie najsmaczniejszych połączeń kulinarnych. Znane było już w starożytnym Egipcie, a ogólnoświatową popularność zyskało w średniowieczu. Choć wydaje się, że oba produkty nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, w rzeczywistości zestawianie ich ze sobą jest dość oczywiste. Zarówno dobry ser, jak i wino są przysmakami naturalnymi, wytwarzanymi ze stosunkowo mało przetworzonych składników. To proste dania, których siła tkwi w najlepszej jakości oraz tradycyjnych recepturach. Oczywiście, można zadowalać się ich tanimi, niezbyt imponującymi wersjami, ale odpowiednio dobrane odmiany uszczęśliwią zarówno laików, jak i koneserów.

Bar Bubbles Warszawa - sery i wino

Kiedy organizujemy przyjęcie lub kameralne spotkanie w gronie znajomych, często porywamy się na skomplikowane dania, które wymagają od nas wielu godzin spędzonych w kuchni. Ale czy takie poświęcenia są konieczne, by wzbudzić podziw naszych gości? A może wystarczą odpowiednio podane, najlepszej jakości produkty? Często to właśnie w prostocie tkwi największa siła. Aby dobrze przygotować deskę serów, należy zaopatrzyć się w wiele jego rodzajów. Nie warto opierać całego półmiska o podobne do siebie, sprawdzone smaki. Sery powinny się uzupełniać i równoważyć – dzięki takiemu podejściu zorganizujemy degustację, która uświadomi naszym przyjaciołom, jak różnorodne mogą być te z pozoru proste produkty. Najlepiej będzie kupić sery wyprodukowane z różnych rodzajów mleka, np. krowiego, koziego i owczego. Sprawdzą się zarówno sery świeże, jak i półtwarde, twarde czy pleśniowe. Ideałem byłoby, gdyby wybrane przez nas sery pochodziły z różnych miejsc, były wytworzone z mleka różnych zwierząt, różniły się między sobą wyglądem, smakiem i fakturą. Warto ułożyć sery na półmisku według wybranego klucza, np. od najłagodniejszych po najbardziej ostre i intensywne.

Istnieją różne szkoły łączenia ze sobą sera oraz wina. Jedną z najogólniejszych zasad jest jednoczesne serwowanie produktów z tego samego regionu. Wybierając dania według tego klucza, możemy mieć pewność, że będą one ze sobą znakomicie współgrały. Oczywiście, można też przyjąć inną regułę i dobierać wino według smaku, ignorując ich pochodzenie. Przyjmuje się, że sery twarde i dojrzałe, takie jak Cheddar, Parmigiano Reggiano czy Grana Padano, świetnie komponują się z wyrazistymi, ale jednocześnie niezbyt ciężkimi winami. Nadadzą się do tego zarówno wina białe, jak i czerwone, jednak warto pamiętać o tym, by były to odmiany o dużej zawartości tanin. Sery twarde i półtwarde średnio dojrzałe (takie jak Maasdam, Emmentaler, Gouda lub Gruyere) bardzo dobrze smakują z winem czerwonym o średnim okresie dojrzewania oraz z winem białym i mocnym. Aromatyczne sery pleśniowe to wspaniałe towarzystwo dla równie wyrazistych smaków, którymi charakteryzują się mocne, słodkie wina czerwone.

Znakomicie sprawdzą się tutaj m.in. białe wino sauternes lub czerwone porto. Oczywiście, należy pamiętać, by tak intensywne produkty podawane były na końcu degustacji, by nie zakłócić odbioru smaku pozostałych specjałów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku serów delikatnych , porośniętych warstwą białej pleśni. Brie „lubi” owocowy aromat obecny m.in. w aromacie czerwonym Beaujalois, Zinfandel czy Chianti, zaś Camembert pasuje do Cabernet Sauvignon i Bordeaux. Sery miękkie i tłuste to wymarzone towarzystwo dla białego wina, a także dla czerwonego, likierowego. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo tłustym serem (np. Saint-André), możemy pokusić się o połączenie go z dodającym posiłkowi lekkości szampanem. Sery z koziego mleka dobrze smakują podane z białym winem wytrawnym, np. sauvignon blanc, natomiast zupełnie nie pasują do win czerwonych. Z kolei sery owcze, np. nasz góralski oscypek, to najlepsze towarzystwo dla win słodkich. Podobnie jest w przypadku wszystkich serów wędzonych – ich smak świetnie wydobywa wino o bogatym i słodkim bukiecie.

Bar Bubbles Warszawa - sery i wino

Jeśli nie czujemy się wystarczającymi „znawcami”, by samodzielnie zdecydować, do której kategorii należy dany ser, możemy skorzystać z poniższej ściągawki zawierającej najpopularniejsze sery.

Popularny Cheddar nie jest wymagający i pasuje właściwie do wszystkiego. Jednak z uwagi na to, że jego smak może być różny, warto kierować się zasadą, według której ten dojrzały i ostrzejszy lepiej smakuje z winem czerwonym i cięższym białym, zaś łagodniejszy lepiej komponuje się z lżejszymi trunkami. Edam to świetne towarzystwo dla win białych i wytrawnych, takich jak Chablis oraz Sauvignon Blanc, a także dla czerwonego Bardolino. Natomiast lubiana gouda to ser uniwersalny, nadający się do każdego wytrawnego wina. Mozzarella wymaga równie lekkiego i łagodnego towarzystwa, takiego jak wina Frascati, Verdicchio, Chenin Blanc i French Colombard.