Social dining – nowy trend w kulinariach
Posiłki na ogół jemy sami lub w towarzystwie bliskich sobie ludzi: przyjaciół lub członków rodziny. Jednak czy są to jedyne dostępne możliwości? A gdyby tak… poznawać zupełnie nowe osoby poprzez wspólne cieszenie się dobrym jedzeniem? Taka właśnie idea przyświecała pomysłodawcom nowego trendu, jakim jest social dining. Na czym on polega i jak sprawdza się w praktyce?
Chyba każdy zapalony podróżnik słyszał o serwisie Airbnb, czyli stronie internetowej, za pośrednictwem której można wynająć mieszkanie, pokój, a nawet pojedyncze miejsce do spania (np. łóżko lub kanapę) od prywatnych ogłoszeniodawców. Ludzie z całego świata fotografują swoje lokum, ustalają regulamin i ofertę, a następnie wrzucają ją do systemu. Witryna ta przyczynia się do bezpiecznego i przyjemnego podróżowania. Jest przydatna zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za bezosobowymi pokojami hotelowymi albo lubią poznawać nowych ludzi podczas swoich wakacyjnych wojaży.
Social dining – z czym to się je?
Właśnie tym ostatnim dedykowana jest idea trendu, jakim jest social dining. Platformy stworzone do tego celu umożliwiają kontakt pomiędzy entuzjastami dobrego jedzenia (foodies) a gospodarzami, którzy zapraszają ich do siebie na przygotowany przez siebie posiłek (hosts). Z pewnościom niektórym pomysł ten może wydać się osobliwy: po co umawiać się na obiad czy kolację z zupełnie obcymi ludźmi? Po zastanowieniu się trzeba jednak przyznać, że system ten ma sporo trudnych do przecenienia plusów. Po pierwsze: social dining daje unikalną okazję spróbowania autentycznych dań z danego miejsca, przyrządzonych przez jego mieszkańców. Przy okazji możemy podpatrzeć, jak mieszkają, porozmawiać z nimi o ich życiu codziennym i zwyczajach, co z pewnością wzbogaci nasze podróżnicze doświadczenie. Po drugie: możemy uzyskać wiele informacji praktycznych, takich jak ciekawe miejsca do zwiedzenia, sposób dotarcia do nich itp. Bonusem są nowe znajomości z osobami, które przypuszczalnie mają zainteresowania zbliżone do naszych, czyli pasjonują się sztuką kulinarną i podróżami.
Aby skorzystać z social diningu, należy wybrać platformę, za pośrednictwem której chcemy to zrobić. Najpopularniejszą jest MealSharing.com, która obejmuje już 450 miejscowości rozrzuconych po całym świecie! Do gospodarze należy decyzja, czy udział gości w posiłku wiąże się z opłatą. Część z nich oferuje posiłek za darmo – wtedy miłym gestem będzie przyniesienie ze sobą drobnego upominku. Każdy gość może wystawić recenzję, dzięki czemu na platformie funkcjonuje prężny system rekomendacji dla kolejnych użytkowników.
Serwisy działają na podobnych zasadach: najpierw określamy kraj i miasto, do którego się wybieramy, a następnie możemy przejrzeć dostępne tam oferty. Czasami istnieje możliwość zasugerowania innej daty spotkania, jeśli wyznaczona nam nie pasuje. Nie istnieje żadna reguła dotycząca kosztów: czasami gospodarze wymagają ich podziału, innym razem posiłek jest darmowy. Oferta często zawiera takie informacje jak kompletne menu, sposób ugoszczenia zaproszonych osób, wielkość grupy itp. Do popularnych stron zrzeszających zwolenników social diningu należą: EatWith.com, TravelingSpoon.com, BonAppetour.com, VoulezVousDiner.com, Cookening.com oraz BlendAbout.com.
Jak zacząć?
Oczywiście, opisane platformy stanowią również znakomite narzędzie dla osób, które same lubią gotować i chcą dzielić się tą pasją z innymi. To również przyjemny sposób na dodatkowy zarobek, ponieważ za posiłki możemy przecież pobierać opłaty. Oczywiście, należy pamiętać, że każdy z wymienionych portali stosuje inne zasady weryfikowania swoich użytkowników. EatWith.com odznacza się stosunkowo restrykcyjnym procesem kwalifikacyjnym: zanim zostaniemy włączeni w poczet kucharzy, musimy złożyć aplikację, którą następnie ocenią pracownicy firmy. Po wstępnej weryfikacji należy przygotować testowy posiłek, na którym pokażemy swoje umiejętności kulinarne, których oceną ponownie zajmie się pracownik EatWith.com. Jeśli przejdziemy ten proces pomyślnie, być może dostaniemy dostęp do programów szkoleniowych, które pomogą nam poszerzyć swoje kwalifikacje. Na innych stronach często wystarczy utworzyć profil, na którym zamieścimy podstawowe informacje na swój temat. Następnie możemy zaplanować pierwszy posiłek, ustalić jego cenę, datę oraz menu. Teraz wystarczy tylko opublikować ofertę na platformie i czekać na pierwszych ochotników.
Ideą podobną do social diningu jest meal sharing, w ramach którego możemy zamówić posiłek z dowozem lub odbiorem osobistym. Celem tej inicjatywy jest integracja lokalnej społeczności, budowanie zaufania między jej członkami oraz umożliwienie zdobywania dodatkowego zarobku. Tutaj również mamy do czynienia z kucharzami z pasją, którzy chętnie dzielą się z innymi dodatkowymi porcjami przygotowywanych przez siebie posiłków. To także okazja do poznawania nowych osób i nawiązywania kontaktu z miejscową ludnością. Najpopularniejszą i zdecydowanie najciekawszą platformą typu social dining jest Josephine.com. Coraz większym powodzeniem cieszą się także strony Quertes.com, Munchery.com oraz Cookunity.com.