Sommelier, kiper i enolog – „winne” zawody


Sommelier, kiper i enolog – „winne” zawody

Uwielbienie dla napojów alkoholowych rzadko znajduje uznanie wśród otoczenia i najczęściej traktowane jak drobna słabość, a nie poważne hobby. Tymczasem wiele osób postrzega je w kategoriach pasji. W dodatku istnieją „winne” zawody, w których mogą tę pasję realizować. Kim są sommelier, kiper i enolog? Czym się zajmują i czym różnią się od siebie ich profesje?

Mówiąc przyjaciołom, że naszą pasją jest wino, raczej nie mamy co liczyć na pełne szacunku i życzliwego zainteresowania reakcje. Wiele osób postrzega zamiłowanie do wszelkich napojów alkoholowych jak niewinną słabość i rzadko myśli o niej w kategoriach poważnego hobby czy nawet pracy zawodowej. Z drugiej strony, każdy z nas od czasu do czasu chętnie korzysta z pomocy lub porady osób bardziej zorientowanych w tym temacie. Niestety, jak pokazują badania, większość Polaków dokonuje decyzji o zakupie wina głównie na podstawie jego ceny. W dodatku robimy to spontanicznie, już w sklepie, wyłącznie w oparciu o wygląd etykiety – nie mamy zwyczaju poszukiwania informacji na ten temat wcześniej, wobec czego w naszych koszykach na ogół ląduje przypadkowe, często odznaczające się niską jakością wino. Sommelier, kiper i enolog to osoby, które są znawcami wina, a ich codzienna praca jest związana właśnie z nim. 

Sommelier

Ten pierwszy to znawca wina, osoba posiadająca kompetencje do doradzania innym w ich sprawie, a także wykwalifikowany kelner, który jest w stanie prawidłowo je podawać. Każda wykwintna restauracja powinna zatrudnić takiego kogoś, by podnieść swoją rangę i zwiększyć komfort gości. Nie da się ukryć, że fachowy personel stanowi ogromny plus lokalu. Bycie sommelierem to w rzeczywistości konieczność łączenia kilku różnych zadań. Nie wystarczy dobrze znać się na winach: trzeba również posiadać odpowiednie zdolności interpersonalne, dzięki którym sommelier jest w stanie nawiązać kontakt z gośćmi i sprzedać im wino, nie będąc jednocześnie natarczywym lub nietaktownym.

sommelier, kiper i enolog, winne zawody - Bubbles bar

Jako że praca sommeliera polega na obsługiwaniu klientów restauracji, bardzo istotna jest również wiedza na temat łączenia wina z jedzeniem. Wymaga to dużego wyczucia smaku, a także wiadomości na temat sposobu przyrządzania poszczególnych dań. Sommelier musi wiedzieć, w jakiej temperaturze należy serwować poszczególne wina, a także jakie kieliszki wybierać do konkretnych ich rodzajów. Ponadto przedstawiciel tej profesji odpowiada za to, jakie wina znajdą się w karcie i stale ją aktualizuje. Oprócz tego, oczywiście pomaga gościom dobierać odpowiednie napoje do zamawianych potraw i służy im poradą.

Kiper

Z kolei kiper to inaczej degustator, czyli osoba, która ocenia smak, zapach oraz jakość wina. Istnieją również kiperzy specjalizujący się w innych rodzajach alkoholu, np. piwie lub whiskey. Aby wykonywać ten zawód, należy być osobą o szczególnej wrażliwości smakowo-węchowej, a także posiadającą wyczerpującą wiedzę, która daje podstawy do oceny próbowanych produktów, opisywania ich zalet oraz wad. Aby właściwie zbadać wino, należy zacząć od oceny wizualnej: najpierw obejrzeć płyn w butelce, a następnie po rozlaniu do kieliszków. Ocenie podlegają barwa, klarowność, zapach, a także ewentualna obecność osadów. Następnie należy nabrać niewielką ilość napoju do ust oraz poczuć jego bukiet smakowy. Każdy, kto w tym momencie zapragnął zostać kiperem, bo wyobraża sobie jako pracę jako ciągłe picie wina, musi wiedzieć jednak, że po tych czynnościach należy wypluć napój do spluwaczki. Wino jest produktem alkoholowym, co oznacza, że jego picie wpływałoby na ocenę kolejnych przedmiotów degustacji.

sommelier, kiper i enolog, winne zawody - Bubbles bar
 

Enolog

Ostatnią profesją związaną z winem jest enolog. Czym zajmuje się taka osoba? Najprościej rzecz ujmując, jest to specjalista od produkcji tego napoju. Aby nim zostać, trzeba ukończyć studia enologiczne (trwają one dwa semestry). Absolwenci takiej szkoły mają szeroką wiedzę związaną z uprawą winorośli, składem i technologią produkcji wina, gatunkami tego napoju oraz potrafią degustować wino. Potrafi rozpoznać gatunek wina, ustalić jego skład oraz właściwości. Gdzie może pracować enolog? Osoba o takim zawodzie może znaleźć zatrudnienie np. przy produkcji wina, w turystyce (np. jako przewodnik wycieczek po szlakach winnych lub winnicach) lub przy sprzedaży wina. Pomoc enologa przydaje się również przy zakładaniu winnicy oraz podejmowaniu decyzji o szczegółach uprawy winorośli, może badać związane z tym nowe technologie, przeprowadzać badania fizyczne, chemiczne oraz mikrobiologiczne wina, pomagać winiarniom w doborze kupowanego sprzętu, degustować wina na różnych etapach produkcji, a także być konsultantem dla sommelierów oraz handlowców.

Jak widać, jeśli ktoś interesuje się winami, nie musi oddawać się tej pasji wyłącznie w czasie wolnym. Jeśli takie jest jego marzenie, może związać swoją przyszłość zawodową nawet z tak nietypowym hobby. Wystarczy odrobina samozaparcia, wyczucie smaku, wrażliwość zmysłowa i systematyczność. A jak wiadomo, najlepsza praca to ta, która sprawia nam przyjemność i jest jednocześnie naszą pasją.