Szampan – dlaczego jest tak wyjątkowy?


Szampan – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Dla jednych szampan należy do najbardziej luksusowych alkoholi świata, a dla innych stanowi prawdziwy symbol miłości. Bez względu na to, jakie masz skojarzenia z tym trunkiem, to i tak już po jednym łyku poczujesz nie tylko ogromną dawkę bąbelków, ale przede wszystkim niezwykle oryginalny smak. Poznaj zatem prawdziwy sekret produkcji szampana.

Skąd pochodzi szampan?

Spotkałeś się kiedyś z nazwą „szampan rosyjski”? To zdecydowanie nie jest prawdziwy szampan, a zaledwie wino musujące. Prawdziwy szampan ma tylko jeden kraj pochodzenia i jest nim Francja, a dokładnie region zwany Szampanią. To właśnie tam powstaje ten niezwykły trunek. Poza tym każdy producent musi przestrzegać z góry określonych zasad — jedną z nich jest właśnie lokalizacja. Dlatego żaden szampan nie może mieć na etykiecie tego prestiżowego dopisku „Champagne”, jeżeli został wyprodukowany poza Szampanią. Oczywiście reguły są jeszcze bardziej restrykcyjne i dotyczą m.in. wykorzystywanego winogrona oraz zasad produkcji.

Etapy produkcji szampana

Szampan powstaje zgodnie z tradycyjną metodą — zwaną również szampańską. Proces ten pozostaje niezmienny od setek lat, dzięki czemu wiesz, że prawdziwy smak i aromat tego trunku ciągle jest równie oryginalny. Poza tym wszystkie etapy produkcji szampana są określone przez francuskie prawo, a także objęte kontrolą komisji CIVC. Dzięki temu dokładnie wiesz, jak powstaje szampan.

Zbiory

Oczywiście pierwszym etapem produkcji szampana są zbiory. Już tutaj istnieją konkretne zasady, mówiące o tym, że winogrona muszą być zbierane ręcznie. Dzięki temu wiesz, że szampan powstaje tylko z najlepszych owoców.

Tłoczenie

Gdy już winogrono zostało zebrane, to rozpoczyna się kolejny etap produkcji szampana. Podczas tłoczenia wydobywany jest sok z owoców i to właśnie on stanowi podstawę do dalszej pracy.

Pierwsza fermentacja

Cechą wyróżniającą szampana jest jego podwójna fermentacja. Pierwsza z nich następuje w kadziach. Ważne jest jednak to, że każdy szczep jest przechowywany osobno. Dopiero wtedy, gdy zakończy się pierwsza fermentacja, to następuje jeden z ciekawszych etapów produkcji wina — znany jest jako Assemblage. Wówczas dochodzi do mieszania się różnych szczepów czy roczników.

Dodanie drożdży i druga fermentacja

Jeszcze przed rozpoczęciem drugiej fermentacji, alkohol zostaje przelany do butelek. Wtedy dodawany jest do nich tzw. liqueur de tirage — znajdują się w nich drożdże oraz cukier. Dopiero teraz dochodzi do ponownej fermentacji. To właśnie na tym etapie powstają słynne szampańskie bąbelki. Dzieje się tak pod wpływem drożdży, które zaczynają przetwarzać cukier w alkohol i dwutlenek węgla. Poza tym zamknięcie butelek sprawia, że te składniki zostają rozpuszczone przez wino, co skutkuje pojawieniem się bąbelków.

Istotne jest także to, że już po zakończeniu drugiej fermentacji w butelce pojawia się osad z martwych drożdży, odżywające wino.

Leżakowanie

Wino musi leżakować przez przynajmniej 15 miesięcy, żeby uzyskać apelację AOC Champagne. Często czas ten nieco się wydłuża — standardowo uznaje się, że szampan dojrzewa po upływie 3 lat. W tym czasie butelki są delikatnie obracane. Wtedy powstały osad zaczyna się gromadzić wokół korka.

Zamrożenie

Zastanawiasz się, jak powstaje ten przejrzysty i naprawdę charakterystyczny kolor szampana? Otóż już po zakończeniu leżakowania, następuje zamrożenie szyjki butelki. Wówczas otwierana jest butelka, a pod wpływem ciśnienia wydostawana jest zlodowaciała bryła. Dzięki temu usuwany jest cały osad, a trunek zyskuje wyjątkowo klarowny wygląd.

Korkowanie

Ostatnim etapem produkcji szampana jest korkowanie i przyklejenie etykiety z napisem „Champagne”, nazwą producenta, rocznikiem, a także rodzajem wykorzystanego szczepu.

Dlaczego szampan jest drogi?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego szampan jest tak drogi? W końcu o wiele tańsze są, chociażby naprawdę smaczne regionalne wina musujące typu Cava czy Prosecco. Jednak między tymi trunkami jest naprawdę sporo różnic. Poza tym szampan to towar luksusowy. Jego wykonanie wymaga sporo czasu, a producenci muszą wziąć pod uwagę mnóstwo ograniczeń, które jeszcze bardziej wydłużają ten proces. Bardzo często nie mogą też korzystać z nowoczesnych maszyn, aby produkcja wina była ciągle tak samo dokładna. Kolejnym ograniczeniem jest region — sprawia to, że wykorzystanie nazwy Champagne nawet w przypadku innych produktów może wiązać się ze złamaniem praw autorskich. Wszystko to ma ogromny wpływ na ostateczną cenę szampana. Jednak, jeżeli zależy Ci na oryginalnym smaku, to zdecydowanie warto zapłacić nawet sporą kwotę.

5 ciekawostek o szampanie

  • Szampan kiedyś był nazywany diabelskim wynalazkiem, ponieważ zdarzało się, że butelki nagle wybuchały, a w ten sposób raniły wielu pracowników winiarni.
  • Szampan to jedyne tak luksusowe wino, które jest dosładzane.
  • Na obszarze Szampanii jest aż 4629 producentów tego trunku.
  • Metoda szampańska stała się prawdziwym remedium na niskie temperatury, które często panują w Szampanii.
  • Od 1927 roku szampan może być produkowany tylko w specjalnej „strefie winiarskiej”

Najlepszy szampan w warszawie

Przyjdź i skosztuj najlepszego szampana w Bubbles przy Placu Piłsudskiego 9 w Warszawie. Oferujemy bogatą kartę szampanów oraz win z całego świata. Dodatkowo, zapraszamy Państwa na wspólne szablowanie szampana – otwieranie butelki za pomocą szabli. Poznaj wyjątkowość szampana w Bubbles!