W czym tkwi sekret dobrej restauracji?
W każdym większym mieście możemy znaleźć dziesiątki, a nawet setki restauracji. Nie oznacza to jednak, że każda z nich jest warta naszego czasu i pieniędzy. Jeśli zależy nam na odwiedzaniu wyłącznie dobrych restauracji, musimy poznać kilka cech, które pomogą nam w miarę obiektywnie ocenić ich jakość. Po czym poznać, że lokal gastronomiczny reprezentuje wysoki poziom?
Kulinarne nawyki Polaków podlegają dynamicznym zmianom. Jeszcze dwie dekady temu mało kto stołował się na mieście. Restauracje służyły nam przede wszystkim jako lokalizacja różnego rodzaju uroczystości: chrzcin, wesel, styp lub urodzin. Dzisiaj bardzo chętnie jadamy poza domem i coraz odważniej próbujemy nowych smaków. Schabowy i pierogi nie są już traktowane jak jedyny słuszny wybór – nasi rodacy rozsmakowali się też w sushi, pizzy, kuchni indyjskiej, arabskiej i amerykańskiej. Wśród powodów, dla których chodzimy do tego typu lokali, obok chęci świętowania wyjątkowych okazji, wymieniane są brak czasu na gotowanie, potrzeba poznawania nieznanych dotąd dań i poszerzania horyzontów oraz chęć sprawiania przyjemności sobie i swoim bliskim.
Wykazujemy też coraz większą świadomość tego, czego mamy prawo oczekiwać od takiego miejsca. Jako że niechęć do samodzielnego przyrządzania potraw nie jest jedynym, co popycha nas do decyzji o wizycie w restauracji, nie zadowalamy się niską jakością. Na podwyższenie naszych oczekiwań wpłynęła m.in. niespodziewana popularność różnego rodzaju programów kulinarnych, takich jak „Kuchenne rewolucje” czy „Master chef”. Wiemy już, że „szybko” nie zawsze znaczy „dobrze”, a produkty serwowane w restauracjach powinny być dobre i świeże. Gotowanie to coś więcej niż odgrzewanie mrożonek i półproduktów. Stołując się na mieście, chcemy zjeść lepiej niż w domu. Niestety, nie zawsze się to udaje – nie każda restauracja przykłada należytą uwagę do jakości usług. Po czym poznać, że trafiliśmy do dobrego lokalu, który warto odwiedzać częściej?
Uprzejma, fachowa obsługa
Restauracja to nie tylko budynek oraz podawane w nim jedzenie – dobry lokal gastronomiczny tworzą przede wszystkim zatrudnieni w nim ludzie. To oni decydują o tym, jak czujemy się w jego wnętrzu i czy mamy ochotę na ponowne wizyty w przyszłości. Właściciel restauracji, któremu zależy na zadowoleniu gości, dba o to, by jego pracownicy byli serdecznymi i dobrze wychowanymi ludźmi oraz nie szczędzi pieniędzy na podnoszenie ich kwalifikacji. Każdy kelner musi znać kartę „na wylot”: wiedzieć, jakie składniki oraz alergeny zawiera każde danie, jak smakuje oraz z jakim alkoholem komponuje się najlepiej. Musi umieć doradzić i odpowiedzieć na wątpliwości klientów. Ponadto powinien wyróżniać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami interpersonalnymi, potrafić nawiązać swobodną konwersację z gośćmi, ale jednocześnie wiedzieć, kiedy nie należy im przeszkadzać i nie zachowywać się natarczywie. Każda osoba mająca kontakt z konsumentami musi mieć uśmiech na twarzy i okazywać im życzliwość. Barman musi posiadać wiedzę na temat serwowanych napojów i ich mieszania. Manager powinien posiadać zdolności przywódcze i potrafi zarządzać zespołem pracowników. Personel dbający o czystość musi być dokładny i rozumieć wagę wykonywanych przez siebie obowiązków. Zaś szefem kuchni powinna być osoba o doskonałym smaku, wykształceniu gastronomicznym oraz jak największym doświadczeniu. Wszystkie te cechy posiada szef kuchni zatrudniony w restauracji Bubbles, czyli Seweryn Piechowicz, który pielęgnuje swoją miłość do gotowania od dziecka. Natomiast Tomasz Pydyś, właściciel lokalu, prowadzi restaurację z prawdziwą pasją i dokłada wszelkich starań, by wszystkie zatrudniane przez niego osoby były kompetentne i pełne entuzjazmu w stosunku do pełnionych przez siebie ról.
Przejrzyste, dobrze skomponowane menu
Wiele osób błędnie myśli, że w menu restauracji powinno znajdować się jak najwięcej różnych dań. Nic bardziej mylnego! Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset pozycji w spisie serwowanych dań sugeruje, że nie wszystkie składniki są świeże, a kucharze często korzystają z mrożonek i produktów wysoko przetworzonych. W dodatku lepiej wybrać się do lokalu specjalizującego się w konkretnym rodzaju kuchni, niż oczekiwać, że jeden zespół jest w stanie przyrządzić doskonałego schabowego, znakomity kebab i prawdziwą, włoską pizzę. Oczywiście, karta nie może być także zbyt krótka. Ważne, by znajdowały się w niej pozycje odpowiadające różnym gustom – opierające się na mięsie i wegetariańskie, a nawet wegańskie, słodkie i wytrawne, ostre i łagodne. Jeśli wszystkie potrawy są zbyt podobne do siebie, trudno będzie znaleźć wśród nich pozycje odpowiednie dla każdego uczestnika spotkania. Idealnym przykładem dobrze skomponowanego menu jest karta w Bubbles. Znajdziemy w niej owoce morza (np. ostrygę z cytryną i sosem szalotkowym, krewetki z musem jabłkowym, pieczonym porem i miętą czy mule w sosie szafranowym, maślano-winnym lub arrabiata), ryby (m.in. łososia gravlax z kremem truflowym, burakami i sosem cytrynowym, tatar z tuńczyka lub kawior z jesiotra hodowlanego z blinami i kwaśną śmietaną), dania mięsne (np. plastry rostbefu z dipem musztardowym i grzanką, wołowinę po burgundzku lub soczystą pierś kaczki z sosem z czerwonej porzeczki i imbiru), a także propozycje dla osób niejedzących mięsa (m.in. tatar z pomidora, ser Bursztyn i salsę z selera naciowego z orzechami włoskimi, deskę polskich serów zagrodowych czy słynne kopytka z sosem truflowym). Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy tradycyjnych smaków (w ich gusta trafią np. kaszanka smażona z cebulą, pikantną kiełbasą i musztardą lub fasolka szparagowa z chorizzo i bobem), jak i osoby mające na nieco bardziej nowoczesne dania (dla nich restauracja przygotowała np. awokado z salsą pistacjową oraz sałatę z rostbefem, kalafiorem, marynowaną gruszką i sosem musztardowym). W karcie nie zabrakło także deserów, takich jak makaroniki, crème brûlée czy śliwki w czerwonym winie pod kruszonką i lodami. Jednocześnie menu nie jest zbyt długie, dzięki czemu każde danie składa się ze świeżych, najlepszej jakości składników i jest przygotowywane z najwyższą precyzją.
Smakowite zapachy i pyszne dania
Nie da się ukryć, że najważniejszą rzeczą w restauracji jest serwowane w niej jedzenie. Nawet najpiękniejsze wnętrza i najsympatyczniejsza obsługa nie wynagrodzą nam kiepskiego smaku potraw. W związku z tym nie da się stworzyć spisu najważniejszych cech dobrej restauracji, zapominając o głównym powodzie, dla którego ją odwiedzamy, czyli o smacznych daniach. Już od pierwszych chwil po przekroczeniu progu lokalu powinniśmy czuć smakowity zapach. Jeśli wyczujemy woń spalenizny, chemiczne nuty lub inne, mało przyjemne zapachy, nie warto zajmować stolika. Coś, co nie pachnie apetycznie, raczej nie będzie tak smakowało. Gwarancją zachęcającego jedzenia są kompetencje kucharzy, wysokiej jakości, świeże i starannie wyselekcjonowane składniki oraz dopracowane w najdrobniejszym szczególe receptury. To wszystko można znaleźć w Bubbles, które słynie z nietuzinkowych, zaskakujących smakiem potraw. Dodatkową atrakcją lokalu jest obszerna karta szampanów i win musujących, dzięki której możemy pić „bąbelki” do każdego zamawianego dania.
Sezonowość potraw
Każda dobra restauracja ma swoje „hity”, czyli pozycje w menu cieszące się szczególnym zainteresowaniem klientów. Jednak jeśli lokal chce się rozwijać, musi co jakiś czas modyfikować kartę dostępnych dań. Wiele popularnych składników cechuje sezonowość i warto to wykorzystywać, zwłaszcza, jeśli restauracja zaopatruje się u lokalnych dostawców. Kiedy indziej smakują nam pomidory i cukinia, a kiedy indziej mamy ochotę na rozgrzewające zupy i cytrusy. W dodatku są produkty, które można kupić wyłącznie podczas ścisłego sezonu, takie jak szparagi, dynia czy truskawki. Zespół Bubbles doskonale rozumie tę zasadę, co jakiś czas proponując swoim gościom tematyczne menu oparte na konkretnym produkcie. Oprócz tego w okolicach różnego rodzaju świąt w restauracji można skorzystać ze specjalnego menu. W lutym jest to menu walentynkowe, w którym znalazły się m.in. takie dania jak mule w sosie szafranowym, filet z sandacza na ciastku z amarantusa, smażoną kapustą z kminkiem i sosem cytrynowo-kardamonowym, plastry rostbefu z dipem musztardowym, foie gras z musem kiwi i grzankami, ciastko ptysiowe z lodami waniliowymi, polewą z gorzkiej belgijskiej czekolady czy francuskie ciastko z kremem dyniowym i sosem z czerwonej porzeczki. Od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-16:00 można również skorzystać z propozycji lunchowych, które zmieniają się z dnia na dzień.
Nastrojowe wnętrze
Dobra restauracja to miejsce, do którego idziemy, by odetchnąć trochę po ciężkim dniu i zaznać odrobinę przyjemności. Często udajemy się tam, by świętować sukcesy lub wyjątkowe okazje. To również tam odbywają się romantyczne randki, a nawet zaręczyny. W związku z tym aby uznać, że dany lokal gastronomiczny przewyższa inne, potrzebny jest klimatyczny, stylowy wystrój, który będzie cieszył oczy podczas spożywania posiłku i rozmowy z towarzyszącą nam osobą. Oczywiście, nie ma jednego przepisu na odpowiednią aranżację takiego wnętrza – istnieje niemal nieskończenie wiele możliwości na stworzenie udanego wystroju, a w dodatku każdemu z nas może podobać się coś innego. Ważne jednak, by poszczególne elementy pomieszczenia do siebie pasowały, a całość była spójna. Oprócz tego świetnie sprawdzają się restauracje tematyczne, urządzone z pomysłem, np. na modłę francuską, w stylu industrialnym, ekologicznym lub skandynawskim. Nie bez znaczenia jest dobór oświetlenia – powinno być nastrojowe i ciepłe, by nie męczyło oczu i podkreślało apetyczny wygląd potraw oraz tworzyło atmosferę intymności. Wszystkie te kryteria spełnia aranżacja restauracji Bubbles, w której nie brakuje ciepłych barw i dodającego przytulności drewna. Całość dopełniają półki z wyeksponowanymi butelkami wina, dużo zieleni i miękkie, nastrojowe światło. Dzięki temu lokal nadaje się zarówno na spotkania biznesowe i niedzielne obiady z rodziną lub przyjaciółmi, jak i na romantyczne randki z ukochaną osobą.