Cocktail czyli najsmaczniejszy koguci ogon


Cocktail czyli najsmaczniejszy koguci ogon

„Wodę tylko gęsi lubią”

Pewnym jest to, że coctail to mieszanina alkoholu, zazwyczaj kilku rodzajów, soków i różnego rodzaju dodatków. Dodatkami są często nawet przyprawy. Bubbles to obowiązkowe miejsce na mapie najlepszych barów w Warszawie.

Co ma kogut do cocktailu

Pochodzi od słów angielskich cock – kogut i tail – ogon. Niejednoznaczna jest natomiast historia nazwy. Jedni twierdzą, że od Betsy Flanagan, która do robionych przez siebie drinków wkładała koguci ogon. Drudzy uważają, że od pewnego amerykańskiego baru, w którym wlewano napój do dzbanka w kształcie koguta, a degustatorzy pili z koguciego kupra. Inni przeświadczeni są, że coctail wziął swój początek od od pory serwowania. W XIX wieku trunek podawano rano i miał się kojarzyć z pianiem koguta. Może od kolorów drinka przypominających koguci ogon. Być może od angielskich żeglarzy, którzy jak wspomina brytyjskie źródło „Bartender” z 1936 roku, dobijając do brzegów Meksyku 100 lat wcześniej, mieszali alkohole używając Cola de Gallo (cock-tail), długiego pędu korzenia, który do złudzenia przypominał koguci ogon. Słownik Pochodzenia Wyrazów Online podaje, że coctail, to nic innego, jak pomyłka w tłumaczeniu francuskiego słowa „Coquetier”, co w wolnym tłumaczeniu oznaczało „kieliszek do jaj”. Jeszcze inni twierdzą, że słowo cocktail wzięło się od zlewania w jedną beczkę resztek z pozostałych. Czynność ta nosiła nazwę cock tailings i miała być początkiem mieszania alkoholi.

Badacze tego trunku za pierwszą wzmiankę o koktajlu uważają artykuł z 1806 roku w amerykańskiej gazecie „The Balance and Columbian Repository”. Artykuł spowodował ogromne zainteresowanie miksturą. Na prośbę jednego z czytelników gazeta wyjaśniała, czym jest ten tajemniczy cocktail: „Coctail jest zatem ożywczym napojem skomponowanym z alkoholów różnego rodzaju, cukru, wody i gorzkiej wódki”. Jednakże dwóch historyków angielskich natrafiło na wzmiankę o cocktailu w materiałach archiwalnych z XVIII wieku. W „Morning Post and Gazetteer”, gazecie brytyjskiej z 1789 znaleźli oni słowo „cock-tail”.

bubbles słynie z dobrych drinków

Niech się Francuzi, Anglicy i Amerykanie spierają o pochodzenie cocktailu. Najważniejsze, że dziś w Bubbles  serwujemy mieszanki, które zaspokoją każdy gust i zdecydowanie poprawią każdy nastrój.

tel.: +48 512 540 913
e-mail: office@bubbles.com.pl