Ostrygi – z czym to się je?
Ostrygi są niskokaloryczne, mają morze białka i witamin. Są też od lat uznawane za jeden z silniejszych afrodyzjaków. Nie każdy ma odwagę, żeby ich spróbować. Ci jednak, który się odważyli, zgodnie twierdzą, że jedzenie ich jest czymś niezwykłym. Ostrygi, bo o nich mowa – jak je jeść, żeby nie popełnić gafy?
Niezależnie od tego, ile razy jadło się ostrygi w restauracji, każdy kolejny raz jest jakby uczeniem się tego od nowa. Bardzo często klienci restauracji mówią, że konsumując te małże czują wielką intymność chwili, są w jakiś sposób onieśmieleni a nawet czują coś na kształt skrępowania. Na szczęście, zupełnie niepotrzebnie, nie ma bowiem czegoś takiego, jak nieprawidłowy sposób jedzenia ostryg. Każdy jest dobry i odpowiedni, są jednak pewne określone zasady, o których warto pamiętać.
Odwracanie muszli – czy trzeba?
Po zjedzeniu ostrygi odkłada się pustą muszlę odwracając ją do góry nogami. Zwyczajowo tak się właśnie robi, jednak nie ma problemu, jeśli ktoś muszli nie odwróci. Ta druga opcja sprawdzi się szczególnie w restauracji, gdzie ostrygi podawane są na jednym wspólnym półmisku. Odkładanie na wspólny ‘talerz’ muszli, które ktoś dotykał ustami może sprzyjać roznoszeniu się różnych chorób, dlatego nikt nie obrazi się, jeśli muszle będą odkładane na półmisek otwartą częścią do góry.
Widelczyk
Jest podawany razem z ostrygami i od niego zaczyna się cały rytuał. Nie służy jednak do konsumpcji, a do podważenia małża i odczepienia go od muszli. Potem wystarczy już tylko przechylić skorupę i wlać całą jej zawartość do ust.
Połykać czy gryźć?
Są różne szkoły. Niektórzy twierdzą, że wyłącznie połykać, inni, że jednak gryźć. Niezaprzeczalny fakt jest jeden – ostrygami należy się delektować. Dla jednych będzie to po prostu połknięcie małża, dla innych jego przegryzienie. Zwolennicy tego drugiego sposobu twierdzą, że dzięki gryzieniu uzyskuje się pełnią smaku ostrygi, wydobywając z niej wszystkie niuanse smakowe. Co najważniejsze – małża konsumuje się wraz z płynem, który jest w muszli – zdecydowanie ubogaca on aromat ostrygi.
Zapijać?
Zdecydowanie! Miejsce pochodzenia i połowu małża (Europa, Ameryka Północna, Japonia) ma ogromny wpływ na jego smak. Ostrygi pacyficzne mają lekko słodkawe mięso, ostrygi atlantyckie – są wyraźnie słone, natomiast ostrygi europejskie są tylko słonawe i mają posmak metalu. Każda z odmian ma również inną konsystencję i teksturę, dlatego też do każdego rodzaju małża dobrać można inny rodzaj napojów. Do ostryg pacyficznych świetnie pasują bąbelki (Bubbles zaprasza!), słone małże doskonale komponują się z dymnymi nutami szkockiej, a ostrygi atlantyckie świetnie uzupełnia sake.
Sosy
Najlepszym dodatkiem, jest…brak dodatków. Dla tych, co bez sosów obyć się nie mogą wystarczy kropla soku cytrynowego dla podkreślenia doskonałego smaku ostrygi. A sosy? Zostawcie do frytek.
Świeżość i źródło pochodzenia
To podstawa! Pamiętajcie, żeby sprawdzać datę połowu małży. Pozwoli to uniknąć wielu ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji po ich spożyciu. Trzeba też sprawdzać źródło pochodzenia ostryg – dzięki temu jedząc małże będziemy mieć gwarancję, że nie zawierają niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.
Dla tych, którzy kochają ostrygi, ten przewodnik to jedynie przypomnienie zasad jedzenia tych niezwykłych małży. Dla nieprzekonanych natomiast, poniżej parę faktów, które być może skłonią ich do spróbowania ostryg.
Są niskokaloryczne i mają mnóstwo białka
Zawierają dużo mniej tłuszczu i kalorii, niż drób, wołowina i wieprzowina. Sześć średniej wielkości ostryg to jedynie 50 kalorii, 1 gram tłuszczu i 6 gramów pełnowartościowego białka.
Morze witamin!
Są doskonałym źródłem witaminy B12, odpowiedzialnej za funkcjonowanie układów: nerwowego, krwionośnego i pokarmowego. Niedobór tej witaminy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zawierają również cenne minerały: żelazo, miedź, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, selen, magnez, potas.
Jeden z silniejszych afrodyzjaków
Dzieje się tak dzięki sporej zawartości cynku. Ich spożywanie pomaga organizmowi (mężczyzny) zwiększyć produkcję testosteronu, a to pobudza zmysły i powoduje wzrost pożądania.
Antyoksydanty
Mięso ostryg zawiera związek działający silnie przeciwutleniająco. Dzięki temu, u osób spożywających mięso tych małż zmniejsza się znacznie ryzyko wystąpienia chorób serca.
Ostrygi najlepsze są zimą – wtedy ich mięso jest najbardziej jędrne i najbardziej aromatyczne. Sprawia to chłodna woda, w której są wtedy poławiane. Znawcy zauważają, że im cieplejsza woda, tym małże mają mniej aromatu i jędrności. Letnie miesiące nie oznaczają jednak, że z konsumpcji ostryg należy rezygnować – są dostępne cały rok, smakosze mogą rozkoszować się ich smakiem do woli.
W Bubbles mamy wybór doskonałych ostryg, serwujemy je na bieżąco, do tego polecamy idealnie komponujące się nimi bąble z całego świata.
OSTRYGI DOSTĘPNE SĄ W NASZYM AKTUALNYM MENU
Rezerwacje:
tel.: +48 512 540 913
e-mail: office@bubbles.com.pl
Adres:
Restauracja Bubbles, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, Warszawa Śródmieście