Pol Cochet – musujący smak historii


Pol Cochet – musujący smak historii

Cochet, to nazwisko doskonale znane w Szampanii. To też marka, której początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Wtedy to nestor rodu, Pol Cochet założył własną winnicę i zaczął w niej produkcję pierwszych szampanów.

Dziś, po latach, Pol Chochet uśmiecha się do swoich następców ze zdjęć, czuwając nad ciągłym rozwojem rodzinnego biznesu w kierunku, który mimo zawieruch historii, udało się utrzymać zgodnie z założeniami wielkiego przodka.

To już 140 lat!

Historia niezwykłych szampanów rodziny Cochet zaczęła się sześć pokoleń temu – w 1875 roku. Pol, rozpalony ideą produkowania najlepszych szampanów, założył własną winnicę. Sukcesy nie przyszły od razu – pierwsze udane asamblaże wyszły spod jego ręki dopiero po kilkudziesięciu latach. Na pewno pomogło w tym doskonałe umiejscowienie pól Cochetów na jednych z lepszych terenów Szampanii, na pewno jednak ogromny wpływ na kształt ostatecznego produktu miał talent Pola.

Szampańska zabawa w Bubbles Warszawa

A był plan, żeby to skończyć…

Winnice przetrwały wojny, śmierć założyciela i jego dwóch następców. Miały jednak nie przetrwać rządów trzeciego z nich, prawnuka Pola – Michela Petitjeana. W 2008 roku zaczął on powoli wyprzedawać rodową spuściznę. Część winnic przeszła nawet w posiadanie rodziny Krug – innych słynnych producentów szampana. Wtedy na scenę wkroczył syn Michela – Eric i zmienił bieg historii, która wydawała się być już napisana do samego końca. Zaczął odkupywać sprzedane tereny, aby dziś produkować najlepsze trunki na 6,5 hektarach ziem położonych wokół całej Szampanii.

Enologia

Rodzina Cochet, rozwijając firmę, doskonale zdawała sobie sprawę z faktu, że sam instynkt do działania i produkcji dobrych jakościowo win, to za mało. Wnuk Pola, Pierre, założył więc Instytut Enologiczny Szampanii. Enologia, to dziedzina wiedzy zajmująca się winami i ich produkcją. Obejmuje nie tylko kwestie pielęgnacji i uprawy winorośli, ale także biochemię i mikrobiologię gleby, procesy chemiczne zachodzące podczas przetwarzania owoców, sposoby określania składu poszczególnych win, ich przechowywania i degustacji. Instytut Enologiczny stał się ciałem doradczym dla producentów szampana, dostarczał im też wiedzy i sprzętu do produkcji szampanów osiągających podobne parametry niezależnie od zmian klimatycznych i innych zawieruch mogących obniżyć jakość finalnego produktu. Instytut istnieje do dziś, szefowanie mu przechodziło, podobnie jak winnice Pol Cochet, z ojca na syna. Firma przez lata zmieniła swoją strukturę, dziś obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały winiarski świat, jednak idea, która przyświecała Pierrowi przy jego tworzeniu – nadal inspiruje jego następców.

Szampan w Bubbles - Warszawa Sródmieście

Z czego słynie winnica Pol Cochet?

Z produkcji szampana! I to jednego z lepszych na świecie! Tu słowo wyjaśnienia: szampan, to szczególny rodzaj wina musującego. Żeby można go było nazwać szampanem, muszą zachodzić następujące przesłanki: musi być produkowany w Szampanii, z trzech rodzajów winogron: pinot meunier, pinot noir oraz chardonnay.

 

Co będziemy dziś pić?

W tej chwili Pol Cochet House oferuje do sprzedaży pięć rodzajów szampana:

  • Szampan Grande Reserve

Skład: 60% Pinot Noir, 40% Chardonnay. Po ręcznych zbiorach, owoce są delikatnie i stopniowo wyciskane tak, żeby płyn nie został zabarwiony barwnikiem ze skórek Pinot Noir. Mieszanka jest fermentowana w butelkach co najmniej 24 miesiące. Po oczyszczeniu, przed sprzedażą, szampan leżakuje jeszcze co najmniej sześć miesięcy.

Kolor: piękny, słomkowy.

Smak: w nosie dominują delikatne nuty białych kwiatów (akacja, głóg) i letnich owoców (brzoskwinia, morela) z nutami wiśni. Podniebienie świeże i eleganckie z delikatnymi nutami brioszki i cytryny.

Serwowanie: świetne jako aperitif, do zimnych przystawek lub tarty cytrynowej.

  • Szampan Brut Rose

Skład: 100% Pinot Noir. Po ręcznych zbiorach, owoce są delikatnie i stopniowo wyciskane tak, żeby płyn nie został zabarwiony barwnikiem ze skórek Pinot Noir. Fermentacja alkoholowa przebiega bardzo powoli w termoregulowanych stalowych kadziach. Pozwala to na zachowanie charakteru każdej cząstki tego wina. Po oczyszczeniu, dodawany jest likier z niewielką zawartością cukru (8 g/l). Pozwala to na wydobycie z tego szampana wszystkich najlepszych cech jego niezwykłej osobowości.

Kolor: bladoróżowy, uzupełniony złotymi refleksami.

Smak: w nosie dominują subtelne nuty czerwonych owoców (malina, czerwona porzeczka) uzupełnione muśnięciem róży. Na podniebieniu żywe i orzeźwiające, okrągłe i intensywne.

Serwowanie: idealne jako letni aperitif, także do posiłku, a nawet czerwonego wina czy łososia. Wyłącznie do deserów z czerwonymi owocami!

  • Szampan Brut Nature

Skład: 65% Pinot Noir, 35% Chardonnay. Po ręcznych zbiorach, owoce są delikatnie i stopniowo wyciskane tak, żeby płyn nie został zabarwiony barwnikiem ze skórek Pinot Noir. Fermentacja alkoholowa przebiega bardzo powoli w termoregulowanych stalowych kadziach. Pozwala to na zachowanie charakteru każdej cząstki szczepu Pinot Noir. Podczas oczyszczenia nie dodaje się likieru (i cukru), dając temu szampanowi możliwość rozwoju i ukazania pełni swojej autentyczności.

Kolor: piękny jasnożółty, wyraźne pęcherzyki gazu

Smak: nos mocno złożony, dominują: kandyzowana cytryna i białe kwiaty. Na podniebieniu mineralne, wyczuwalne nuty wanilii i tostów. Zapewni to temu mocno zharmonizowanemu winu intensywność smaku. W ustach wykończenie eleganckie i niezwykle precyzyjne.

Serwowanie: idealne jako aperitif, najlepiej łączyć je z owocami morza, rybami, skorupiakami

  • Szampan Brut Blanc de Blancs Millesime 2014 – to cudowny trunek. Produkowany jest wyłącznie w latach, w których zbiory mają ponadprzeciętną jakość

Skład: 100% Chardonnay. Po ręcznych zbiorach, owoce są delikatnie i stopniowo wyciskane w celu zachowania całego bogactwa ich aromatu. Fermentacja alkoholowa przebiega bardzo powoli w termoregulowanych stalowych kadziach. Pozwala to na zachowanie charakteru każdej cząstki szczepu Chardonnay. Po oczyszczeniu, dodawany jest likier z niewielką zawartością cukru (8 g/l). Pozwala to na wydobycie z tego szampana wszystkich najlepszych cech jego niezwykłej osobowości.

Kolor: to cudowne wino ze złotymi refleksami i mocnymi bąbelkami

Smak: nos mocno złożony, otwiera się na nuty brioszki i masła, przechodząc w aromat kandyzowanej pomarańczy i miodu. Na podniebieniu bogate, z wyczuwalnymi aromatami herbatników, przechodzącymi w lekko ostrzejszy, miodowy smak. W ustach wykończenie czyste i delikatne.

Serwowanie: idealne jako aperitif, najlepiej łączyć je z drobiem, białym mięsem lub serwować na zakończenie posiłku.

  • Szampan BIO Brut Symbiose – to rzadkie wino wyraża idealną symbiozę ziemi i pracujących na niej ludzi z naszych winnic. Jest połączeniem gładkości, struktury, finezji i elegancji.

Skład: 65% Pinot Noir, 35% Chardonnay. Po ręcznych zbiorach, owoce są delikatnie i stopniowo wyciskane tak, żeby płyn nie został zabarwiony barwnikiem ze skórek Pinot Noir. Fermentacja alkoholowa przebiega bardzo powoli w termoregulowanych stalowych kadziach. Pozwala to na zachowanie charakteru każdej cząstki. Po oczyszczeniu, dodawany jest likier z niewielką zawartością cukru (7 g/l). Pozwala to na wydobycie z tego szampana wszystkich najlepszych cech jego osobowości.

Kolor: piękny, słomkowy.

Smak: w nosie wpierw dominują aromaty miodowo-pomarańczowe, aby potem przejść w nuty mango i mandarynki. Podniebienie świeże i pełne, uwalniające nuty wanilii i bezy cytrynowej. Wykończenie jest długie i zdecydowane.

Serwowanie: świetne jako aperitif, do sole meuniere (smażona sola z masłem, cytryną i pietruszką) lub tarty cytrynowej z bezą.

Zarezerwuj stolik w Bubbles!