Romantyczna kolacja w restauracji. Czego można oczekiwać?


Romantyczna kolacja w restauracji. Czego można oczekiwać?

Romantyczna kolacja w restauracji to zdecydowany numer jeden wśród pomysłów na randkę dwojga zakochanych w sobie ludzi. Mimo wciąż jeszcze wiele osób (zwłaszcza bardzo młodych) nigdy nie doświadczyło takiego spotkania i nie ma pojęcia, jak powinno ono wyglądać. Czego można się spodziewać, wybierając się na romantyczny posiłek w eleganckim lokalu?

Kontakty damsko-męskie są dzisiaj znacznie bardziej swobodne niż miało to miejsce choćby w czasach młodości naszych rodziców. Wiele związków rozpoczyna się od przyjaźni i zupełnie pomija etap „randkowania”. Poznajemy się w szkole, na uczelni, na imprezach ze znajomym i w naturalny, płynny sposób przechodzimy od koleżeństwa do bardziej romantycznej relacji. Nasze randki często odbywają się w mało eleganckich i wytwornych miejscach: w kinie, klubie nocnym, parku czy pizzerii. Czasami jednak pojawia się potrzeba zabrania kogoś do restauracji – obojętnie, czy jest to jedna z pierwszych randek z nowo poznaną osobą, rocznica świętowana z wieloletnim partnerem, czy wyjątkowa okazja taka jak zaręczyny. W takich momentach wielu z nas wpada w popłoch, ponieważ nie mamy żadnych wzorów podobnych spotkań. Tymczasem zorganizowanie takiej randki może być nie tylko łatwe, ale również przyjemne. Jak to zrobić? Jak ma wyglądać romantyczna kolacja w restauracji?

Po pierwsze: wybór restauracji

Nie oszukujmy się: romantyczna kolacja w eleganckiej restauracji to nie najtańszy pomysł na randkę. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie i już jakiś czas przed planowaną uroczystością zgromadzić odpowiednią sumę. Nie ma przecież sensu iść do takiego miejsca po to, by zjeść najtańszą przystawkę i popić ją wodą. W złym tonie byłoby również ograniczanie swojemu towarzyszowi lub towarzyszce wyboru dań z karty. Oczywiście, jeśli nasze fundusze mimo planowania i oszczędzania nie są nieograniczone, warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru restauracji. Nie musimy przecież porywać się na najdroższy i najbardziej wykwintny lokal w mieście – zwłaszcza, że jeśli nigdy w takim nie byliśmy, wizyta może okazać się bardziej stresująca niż przyjemna. Jeśli zależy nam na spokojnej i intymnej atmosferze, być może warto poszukać restauracji, do której nie mają wstępu małe dzieci. Nawet jeśli lubimy maluchy, trudno nie zauważyć, że potrafią one być głośne i nieokiełznane, a to nie sprzyja romantyzmowi.

Po drugie, nie należy zapraszać partnera do restauracji, której nie znamy. Jeśli chcemy, by randka przebiegła bez zakłóceń, warto udać się do sprawdzonego miejsca. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego możemy się spodziewać: czy jedzenie jest smaczne i warte swojej ceny, na jakim poziomie stoi obsługa w lokalu, jakie jest menu itd. W ten sposób unikniemy również wpadki związanej z zabraniem wegetarianki do restauracji serwującej wyłącznie mięsne dania lub zaproponowaniem spotkania w restauracji meksykańskiej osobie, która nie lubi lub ze względów zdrowotnych nie może spożywać ostrych potraw. Randka to również nie moment na próbowanie zupełnie nowej, nieznanej kuchni – na to możemy sobie pozwolić, kiedy już lepiej się poznamy lub w jakichś bardziej swobodnych okolicznościach.

Romantyczna kolacja, Bubbles Bar

Po drugie: rezerwacja

Oczywiście, może się zdarzyć, że wybierzemy się do restauracji spontanicznie, „z ulicy” i wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami. Ale jeśli nie chcemy dopuścić do przykrych niespodzianek, takich jak brak miejsca w lokalu – najlepiej będzie zadzwonić do niego odpowiednio wcześniej i zarezerwować miejsce. Warto wybrać taki stolik, który będzie dla nas najbardziej komfortowy: znajdujący się choć trochę na uboczu, przy którym będziemy w stanie swobodnie porozmawiać. Warto zwrócić uwagę również na takie szczegóły jak widok z okna oraz lokalizacja oddalona od toalety oraz drzwi wejściowych (siedząc blisko wejścia jesteśmy narażeni na ciągły ruch i związany z nim przeciąg). To w końcu romantyczna kolacja, więc warto czuć się jak najbardziej komfortowo i cieszyć się wspólnym towarzystwem.

Po trzecie: zachowanie przy stole

Choć w dzisiejszych kontaktach damsko-męskich raczej już nie obowiązują sztywne zasady etykiety, warto dołożyć starań, by osoba, którą zaprosiliśmy, czuła się jak najbardziej komfortowo, a jednocześnie wyjątkowo i „odświętnie”. Romantyczna kolacja w restauracji wiąże się również z doborem odpowiedniego stroju, ubieramy się nieco inaczej niż na co dzień – panie najczęściej wybierają sukienki, a panowie mogą pokusić się o założenie koszuli. Nie oznacza to, że musimy przywdziewać oficjalny, elegancki ubiór, taki jak garnitur – jeśli nie robimy tego na co dzień, będziemy się w nim czuli nienaturalnie. Znacznie pewniejszym ubiorem będą sprawdzone zestawy, o których wiemy, że wyglądamy w nich dobrze i czujemy się komfortowo. Miłym gestem jest odsunięcie krzesła siadającej partnerce, nalewanie jej napojów oraz nakładanie potraw (jako pierwszej). Podczas randki warto wyłączyć dźwięki w smartfonie – absolutnie niedopuszczalne jest wpatrywanie się w ekran sprzętu przy stole. Możemy odebrać dzwoniący telefon wyłącznie w sytuacji, gdy czekamy na pilne połączenie. W przeciwnym wypadku możemy oddzwonić później – rezygnując z używania sprzętów elektronicznych podczas spotkania dajemy towarzyszowi sygnał, że w tym momencie jest dla nas najważniejszy.

+ There are no comments

Add yours