Kuchnia polska – dlaczego warto się na nią skusić?
Czy kuchnia polska jest popularna w naszym kraju? Od jakiegoś czasu świat stał się bardziej otwarty, a co za tym idzie – zamiast zamykać się w obrębie własnej kultury, zaczęliśmy przejmować elementy pochodzące z innych. Oglądamy amerykańskie filmy, używamy francuskich kosmetyków i jeździmy niemieckimi samochodami. Również na naszych talerzach coraz częściej lądują dania kuchni azjatyckiej, włoskiej czy meksykańskiej. Niejednokrotnie zapominamy przy tym o zaletach rodzimych potraw. To błąd: kuchnia polska jest niezwykle bogata oraz oryginalna i warto się do niej przekonać.
Oczywiście, nie istnieje na świecie kuchnia, która stanowiłaby dziedzictwo wyłącznie jednego narodu i byłaby wolna od obcych wpływów. Kuchnia polska naleciałości żydowskie, niemieckie, francuskie czy włoskie. Rodzime dania raczej nie należą do lekkich i dietetycznych: przeważają tu węglowodany (np. w postaci kasz, ziemniaków oraz dań mącznych), często spożywa się również mięso oraz grzyby. Lubimy ostre i słone smaki, a także nie przez wszystkich doceniane kiszonki. Do najpopularniejszych polskich potraw należą: kotlety mielone i schabowe, pierogi, różnego rodzaju ciasta (takie jak sernik, makowiec, piernik, babka czy jabłecznik), gołąbki, kasza, kluski, golonka, bigos, pieczywo, potrawy z kapusty, ziemniaki, zupy (m.in. pomidorowa, rosół, żurek, barszcz, ogórkowa, krupnik czy kapuśniak), flaki i kiszone ogórki lub kapusta. W przeciwieństwie do wielu innych krajów Europy rzadko pija się tu wino – na naszych stołach zdecydowanie częściej goszczą wódka i piwo.
Jedną z najbardziej typowych polskich potraw jest bigos. Jest to specyficzne danie przygotowane na bazie kiszonej kapusty, z dodatkiem grzybów leśnych, mięsa oraz suszonych śliwek. Choć nasze upodobanie do kiszonek wzbudza liczne kontrowersje wśród zagranicznych gości, wizyta w Polsce nie może obyć się bez skosztowania naszego słynnego bigosu. Na szczęście, wiele obaw znika od razu po jego spróbowaniu – choć jego smak jest bardzo charakterystyczny i intensywny, nieodmiennie znajduje liczne grono swoich entuzjastów.
Kolejną równie kontrowersyjną, co typową dla polskiej kuchni potrawą jest żurek. Jest to zupa przyrządzana na bazie zakwasu z mąki żytniej, któremu zawdzięcza swój charakterystyczny, kwaśny smak. Bywa gotowana z wywarem z kości i warzyw, suszonymi grzybami, kiełbasą, wędzonym boczkiem, żeberkami, ogonem wieprzowym, mlekiem lub śmietaną. Czasami podawana jest w wydrążonym bochenku chleba, a nieodzownymi dodatkami są ziemniaki oraz jajko ugotowane na twardo. Smak żurku trudno porównać z czymkolwiek innym. Stanowi jeden z naszych znaków rozpoznawczych i zarazem najsmaczniejszych potraw, dlatego kuchnia polska uważana jest za smaczną.
Myśląc kuchnia polska, nie sposób nie myśleć o pierogach. Przygotowuje się je, wypełniając różnymi farszami kawałki elastycznego ciasta, które następnie zlepia się w charakterystyczny sposób i gotuje w osolonej wodzie (rzadziej: smaży lub piecze). W roli nadzienia najczęściej występują: mięso, grzyby, kapusta kiszona, tzw. ruski farsz powstały z twarogu i ziemniaków oraz owoce. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych pozycji, pierogi raczej nie budzą niczyjego oporu, znajdując wielu wielbicieli wśród obcokrajowców. Trudno się temu dziwić: jest to nie tylko niezwykle smaczne, ale również tanie i sycące danie.
Bardzo typową zupą, która gości w każdą niedzielę w wielu polskich domach, jest rosół. Niektórym może wydawać się jedynie bazą do innych zup, stanowi on bowiem doprawiony wywar z warzyw oraz różnego rodzaju mięs (kury, kaczki, wołowiny lub baraniny). Składniki umieszcza się w zimnej wodzie, którą następnie doprowadza się do lekkiego wrzenia i dość długo gotuje, dzięki czemu wywar staje się aromatyczny i esencjonalny. Rosół podaje się zwykle z makaronem lub kluskami lanymi.
Kolejną typową i jednocześnie budzącą kontrowersję zupą są flaki. Potrawa ta budzi opór nie tylko w przybyszach z innych krajów – również wielu Polaków uważa ją za egzotyczną i nie wyraża chęci choćby jej skosztowania. Jej nazwa nie jest pomyłką ani metaforą – flaki faktycznie przyrządza się z oczyszczonych i pokrojonych w cienkie paski fragmentów żołądka wołowego (czasami używa się także żołądków wieprzowych lub żołądków zwierząt leśnych takich jak jeleń, łoś czy daniel). Składniki te gotuje się w zupie do miękkości i najczęściej mocno doprawia, używając do tego np. imbiru, papryki, gałki muszkatołowej oraz pieprzu. Choć flaki stanowią jedną z najmniej lubianych przez obcokrajowców polskich potraw, od lat znajdują również swoich gorących zwolenników.
Mówiąc o rodzimej kuchni, nie można pominąć także kotleta schabowego. Kuchnia polska z niego słynie. Jest to mocno rozbity kawałek schabu (z kością lub bez) smażony w panierce, z reguły podawany w towarzystwie ziemniaków i surówki lub zasmażanej kapusty. Choć danie to nie należy do lekkostrawnych, cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród naszych rodaków, jak i turystów z zagranicy.
Jak widać, kuchnia polska obfituje w wiele pysznych, a także zaskakujących dań. Zanim na dobre porzucimy ją na rzecz japońskiego sushi, amerykańskich burgerów czy włoskich makaronów, upewnijmy się, że dobrze ją poznaliśmy. Naprawdę warto!
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
+ There are no comments
Add yours