Prawidłowe serwowanie dań


Prawidłowe serwowanie dań

Na co dzień często jemy w pośpiechu, nie siląc się na prawidłowe serwowanie dań. Od czasu do czasu zdarza się jednak, że chcemy podkreślić elegancki charakter spotkania: może to być impreza rodzinna, romantyczna kolacja, poczęstunek dla przyjaciół lub przyjęcie z okazji chrztu czy komunii. W takich wypadkach pojawia się dylemat: w jaki sposób zaserwować przygotowane dania, by zaimponować zaproszonym gościom?

Jedzenie stanowi istotną część naszego życia. Codziennie spożywamy przynajmniej trzy posiłki, którym zwykle daleko do eleganckiej wizyty w restauracji. Aby zaspokoić głód, nie potrzebujemy wyjątkowej oprawy: wystarczy coś, co zapełni nasz żołądek, często zjadane w pośpiechu, między jednym obowiązkiem a drugim. Jedzenie nie jest jednak wyłącznie sposobem na zaspokojenie biologicznej potrzeby. Odpowiednio przygotowany i zaaranżowany posiłek może również stanowić znakomity pretekst do spotkania z bliskimi (i pielęgnowania relacji społecznych), cieszyć oko i być prawdziwą, zmysłową przyjemnością. Wszystko to jest możliwe, jeśli dołożymy trochę starań, by przygotowane przez nas dania stały się czymś więcej niż codzienny obiad i zadbamy o prawidłowe serwowanie dań.

Pierwszą ważną zasadą, o jakiej trzeba pamiętać, przygotowując przyjęcie dla rodziny lub znajomych, jest kolejność podawania poszczególnych potraw. Prawidłowe serwowanie dań przewiduje zachowanie ustalonego porządku: najpierw serwujemy aperitif (o ile takowy jest przewidziany), następnie przystawki, zupę, danie rybne, danie mięsne, sery, a na końcu deser oraz kawę. Oczywiście, nie na każdym spotkaniu obecne są wszystkie wymienione elementy. Jeśli jednak pojawia się któryś z nich, warto trzymać się opisanej kolejności. Szacuje się, że optymalna liczba dań serwowanych podczas jednej imprezy powinna mieścić się w przedziale od trzech do pięciu potraw. Większa ich liczba może zwyczajnie okazać się za duża, a nasi goście mogą mieć problem ze zjedzeniem wszystkiego, co dla nich przygotowaliśmy.

Aby posiłek był bardziej niecodzienny i wyjątkowy, warto zatroszczyć się również o jego estetyczne podanie. Nie od dziś wiadomo, że jemy również „oczyma”, a wygląd dania oraz otoczenia wpływa na przyjemność, którą odczuwamy z konsumpcji. Pierwszą kwestią, jakiej należy się przyjrzeć, są aspekty wizualne samego stołu. Powinien zostać nakryty czystym, starannie wyprasowanym obrusem. W zależności od charakteru przyjęcia, możemy postawić na klasyczną, białą zastawę lub wybrać nieco śmielsze rozwiązania kolorystyczne. Ważne jest to, by zachować konsekwencję: zbyt wiele stylów i intensywnych barw w jednym miejscu może dać mało satysfakcjonujący, chaotyczny efekt. Lepiej zdecydować się na jeden motyw i trzymać się go we wszystkich aspektach dekoracji. W roli ozdób stołu świetnie sprawdzą się serwetki (które możemy dodatkowo fantazyjnie ułożyć), wazony ze świeżymi kwiatami oraz świece. Zadbajmy o to, by ich wysokość nie przeszkadzała w swobodnej komunikacji między biesiadnikami. Nie należy bagatelizować sztućców – przed podaniem trzeba je porządnie wypolerować. Wiele osób ma nawyk dyskretnego spoglądania na nie, w celu upewnienia się, że są czyste i bez smug. Z tego powodu warto zadbać, by wyglądały one nienagannie, były idealnie oczyszczone i lśniące.

Prawidłowe serwowanie dań, najlepszy bar warszawa

Kolejnym ważnym elementem jest piękne podanie potraw. Nie wystarczy umieścić ich na talerzach – jeśli zadbamy o to, by prezentowały się wyjątkowo, efekt z pewnością zostanie doceniony przez naszych gości. Dobrym pomysłem jest układanie przekąsek kolorami – już samo takie ich rozmieszczenie stanowi efektowny akcent. Koreczki możemy powbijać w jabłka, ananasa lub główkę kapusty. Możemy również zaserwować je na półmisku ozdobionym liśćmi sałaty. Wędliny należy układać w taki sposób, by poszczególne kawałki lub plastry oparte były jeden o drugi. Inne mięsne potrawy warto polać odrobiną sosu, a resztę umieścić w sosjerce, tak aby każdy z gości mógł użyć takiej ilości, jaka mu odpowiada. Możemy pokusić się o wykonanie dekoracji z fantazyjnie powycinanych warzyw lub owoców (np. uformować je w spirale lub kwiaty). Ważny jest jednak umiar – zbyt dużo ozdób da mało elegancki, karykaturalny efekt. Należy zwrócić na to uwagę, jeśli prawidłowe serwowanie dań ma dla nas znaczenie.

Prawidłowe serwowanie dań to również kolejność ich podawania gościom. Zasada jest taka: starsi mają pierwszeństwo przed młodszymi, a kobiety przed mężczyznami. Ostatnie na stole powinny znaleźć się talerze gospodarzy. Nie należy serwować talerzy bezpośrednio z ręki – w dobrym tonie jest przyniesienie ich na specjalnej tacy. Dania porcjowane podaje się z lewej strony, natomiast zupy i napoje – z prawej.

Przepisem na piękne podanie potraw jest trzymanie się kilku z góry ustalonych zasad, a w reszcie aspektów… popuszczenie wodzy fantazji. Nie bójmy się dyskretnego łączenia kilku stylów, zabawy motywami oraz zaznaczania własnej indywidualności. Jeżeli do tego wszystkiego dojdzie nienaganny smak potraw oraz przyjazna, wesoła atmosfera – goście z pewnością docenią nasz wysiłek i będą zadowoleni z wizyty. A to przecież jest najważniejsze.

+ There are no comments

Add yours